Okunma

Instagram güvenlik açığı şifreleri açık etti!


17 Kasım 2018 Cumartesi 15:00
Instagram güvenlik açığı şifreleri açık etti!

Son günlerde ortaya çıkan instagram güvenlik açığı bazı kullanıcıların şifrelerinin izinsiz olarak görüntülenebilmesine kapı araladı.

Büyük firmaların başı kötü niyetli kullanıcılar, siber suçlulardan dolayı belaya girebiliyor. Bazen de dışarıdan bir müdahale olmaksızın şirketlerin kendileri yazılımlarındaki bir hatadan dolayı kişisel verileri tehlikeye düşürebiliyor.

Instagram güvenlik açığı şifreleri açık etti!

Facebook’un “View As” özelliğiyle ilgili ortaya çıkan açıktan dolayı yaklaşık 50 milyon kişinin hesabının etkilendiği ortaya çıkmıştı. Instagram’daki güvenlik açığı ise kullanıcıların kişisel bilgilerini indirerek saklayabilecekleri sistem üzerinden gerçekleşti.

Yapılan açıklamaya göre bu özelliği kullanan Instagram kullanıcılarının şifreleri, indirilen bilgiler içerisinde açık bir şekilde görüntülenebiliyor. İşin kötü tarafı ise bu şifrelerin Facebook’un kendi sunucularında da açık bir şekilde depolanmasıyla ortaya çıktı.

instagram güvenlik

Facebook yaptığı açıklamayla Instagram güvenlik açığını giderdiğini ve artık kullanıcı şifrelerinin kendi sunucularında açık bir şekilde saklanmadığını bildirdi.

Bu güvenlik açığından çok fazla kişinin etkilenmediği, özellikle ortak kullanılan ve güvenli ağlara bağlı olmayan bilgisayarlarda şifrelerin açığa çıkma ihtimali olduğunun altı çizildi.

Eğer bu konuyla ilgili bir bildirim almadıysanız büyük ihtimalle hesap şifrelerinizle ilgili olumsuz bir durum yaşanmamıştır. Yine de Instagram gibi büyük bir firmanın şifrelerle ilgili bu kadar büyük bir hata yapması, kullanıcıların kişisel verilerini koruma konusunda daha dikkatli olmasını gerektiriyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Instagram güvenlik açığı şifreleri açık etti!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Hesabımı ele geçirmişler😒

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Benim hesabımı ele geçirdiler zor aldım

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ya nasip

" Instagram güvenlik açığı şifreleri açık etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram güvenlik açığı şifreleri açık etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram güvenlik açığı şifreleri açık etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "