Okunma

Instagram, Hikayeler özelliğini genişletiyor


19 Ekim 2016 Çarşamba 05:30
Instagram, Hikayeler özelliğini genişletiyor

Zuckerberg‘in fotoğraf/video paylaşım servisi Instagram, rakibi Snapchat’ten geride kalmamak için kısa süre önce yayına aldığı Hikayeler (Stories) özelliğini geliştirmek üzere yeni bir güncelleme yayınladı.

Snapchat‘ten “esinlenerek” tasarlanan Hikayeler özelliği, kullanıcıların 24 saat içinde kaybolacak fotoğraflar ve videolar yayınlamasına imkan tanıyordu. Ancak yayınlanan materyal kaydedilmiş fotoğraf ve videolardan değil, doğrudan telefonun kamerasıyla o anda çekilen görüntülerden oluşuyordu. 

Artık Hikayeler’i bulmak daha kolay

Fotoğraf paylaşım servisindeki kullanıcılar böylece takip ettikleri kişilerin, “anlık” paylaşımlarını hiçbir filtre veya düzenleme yapılmadan görebilme imkanına kavuşuyordu. Ancak kullanıcıların takip etmedikleri kişilerin öykülerini aratmak için bir özellik bulunmuyordu.

Instagram şimdi yeni güncellemesiyle, keşif sekmesinin üstünde de paylaşım servisindeki popüler öykülerin  görünmesini mümkün kılıyor. Kullanıcılar, kendi ilgi alanlarına ve sık yaptıkları arama sonuçlarına göre keşif sekmesi üzerinde farklı kullanıcıların oluşturduğu Hikayeleri görebilecek. 

Snapchat ile gizli rekabet içindeki Facebook, Snapchat’ın en önemli özelliği olan Hikayeler’in benzerini Instagram’da yaratarak Snapchat’i doğrudan rakip olarak gördüğünü de kabul etmişti. Zuckerberg şimdi Hikayeler özelliğini geliştirerek daha fazla yeni kullanıcının Snapchat yerine Instagram’ı tercih edeceğini umuyor.

Snapchat’i satın almak isteyen Mark Zuckerberg’in milyar dolarlık ısrarlı tekliflerinin, Snapchat’in kurucusu Evan Spiegel tarafından geri çevrildiği biliniyor. Spiegel ise şimdi özel geliştirdiği kameralı gözlükleri Spectatles sayesinde Snapchat kullanıcılarının her an her yerde video ve fotoğraf yayınlamasını sağlamak üzere çalışıyor ve bu yeni silahı ile Snapchat’in popülerliğini katlamayı planlıyor.
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Instagram, Hikayeler özelliğini genişletiyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Şu videolar arası geçişleri bir düzeltseler bari

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Otomatik video oynatmaya kapatmaya bi options getirilmeli kotanin anasını ağlatıyor

  3. SDN Okuru dedi ki:

    allah bin türlü belanı versin instagram !!! kullanmaz oldum.

" Instagram, Hikayeler özelliğini genişletiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram, Hikayeler özelliğini genişletiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram, Hikayeler özelliğini genişletiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "