Instagram Hikayeleri için altyazı desteği geliyor


10 Mart 2021 Çarşamba 09:26
ABONE OL
Instagram Hikayeleri için altyazı desteği geliyor

Instagram geliştiricileri Hikayeler paneline oldukça önemli bir erişilebilirlik özelliği üzerine çalışıyor. İşitme engelli kullanıcılar için story sekmesine Altyazı çıkartması test ediliyor.

Buna oldukça benzer bir özelliği Instagram geçen yıl Threads uygulamasında yayınlamıştı. Burada kaydedilen her video otomatik olarak altyazı desteğine ulaşıyordu. İsteğe göre kelimelerin düzenlenebildiği işlevde ekranı kaplayan hareketli metinin özelleştirilmesi de mümkün kılınmıştı. Boyut ve renk değişimi, yazı tipi düzenlemesi gibi tüm bu ayarlar kullanıcıya sunulmuştu. Şimdi aynı özellik bir Hikayeler çıkartması olarak yeniden karşımıza çıktı.

Instagram Hikayeleri yakında erişilebilirlik özelliğine kavuşuyor

Instagram Hikayeleri için gelecek yeni özellik sosyal medya danışmanı Matt Navarra tarafından fark edildi. Platformda story paylaşan kullanıcı, video yükledikten sonra çıkartma simgesine dokundu. Burada Altyazı çıkartması isimli test aşamasındaki fonksiyonu gördü.

Yeni altyazı özelliği hikayeye eklediğiniz videoda ne söylerseniz onu canlı bir şekilde metine dönüştürmektedir. Dört farklı yazı tipi özelleştirmesi yapabileceğiniz altyazılara aynı zamanda yazıya renk seçimi yapmanız da mümkün olacak. Şu anda kısıtlı sayıda kullanıcıya açılan özelliği Navarra şu ön izleme görüntüsü ile takipçilerine duyurdu:

Yakında Instagram hikayeleri üzerinde karşılaşacağınız bu özellik şimdilik herkeste aktif değil. Platformun sözcüleri yeni fonksiyonun halka açık bir şekilde test edilmediğini söyledi. Ancak yine de bazı şanslı kullanıcılar erkenden bu yeniliğin tadını çıkarabilecekler. Bu adımla beraber platform, işitme engeli yaşayan kullanıcılar için erişibilirlik açısından önemli bir artı puan topladı. Ayrıca farklı dillerde konuşan insanlar için de bunun oldukça yararlı olabileceği düşünülüyor. Altyazıların dilden dile yine anlık olarak çevrilmesini bekleyebiliriz.

Şu an için Instagram altyazı desteği konusunda herhangi bir çıkış tarihi vermedi. Ancak çok yakında bu özelliği Hikayeler sekmesinde görmemiz mümkün gibi duruyor.

 
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Kapak fotoğrafındaki instagram sürümü, tasarım olarak en iyisiydi.

" Instagram Hikayeleri için altyazı desteği geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram Hikayeleri için altyazı desteği geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram Hikayeleri için altyazı desteği geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!