Instagram’ın bir süredir getireceği söylenen özelliği yolda


16 Ocak 2021 Cumartesi 19:32
ABONE OL
Instagram’ın bir süredir getireceği söylenen özelliği yolda

Instagram’ın uzun bir süredir gönderilerde yer alan beğenileri gizleyeceği söyleniyordu. Bir noktada bazı kullanıcı hesaplarında test edilen bu özellik bir süre önce rafa kaldırılmıştı. Sosyal medya platformlarında beğeni ve yorumların önemine vurgu yapan binlerce kişinin yanında bu özelliklerin çoğu kişiyi obsesif yaptığı yönünde önemli bilimsel araştırmalar bulunuyor. Tartışma konusu soğumaya başlamışken, Instagram’ın beğeni gizleme özelliği için çalışmalarını sürdürdüğü ortaya çıktı.

Instagram’ın beğeni gizleme özelliği tekrar gün yüzüne çıktı

Söylenene göre Instagram, beğenileri herkes için gizlemek yerine istenildiğinde kapatılıp/açılabilen bir özellik gibi sunmayı planlıyor. Instagram’ın bu özellik için başlattığı testlerde kullanıcılardan ilk etapta olumlu geri dönüşler aldığını bildiriyor.

British Information Commissioner’s Office tarafından sosyal medyadaki beğeni sayısının gizlenmesi önerisi, Instagram tarafında bir karşılık bulmuş görünüyor. Beğenilerin gizlenmesindeki asıl fikirse gençlerin beğeni uğruna kendilerini yönlendirmeleri ve yanlış kararlar almalarının önüne geçmek olduğu belirtiliyor.

Instagram iki yeni özellik

Gelelim Instagram’ın söz konusu özellik hakkında attığı adımlara… Kanada’da geçen yılın haziran aylarında başlatılan özelliğin testleri, Yeni Zelanda, Avustralya ve Brezilya gibi başka ülkelere de kademeli olarak sunulduğu biliniyor. Şu anda dünyanın dört bir yanında bu özelliği deneyimleyebilen binlerce kullanıcı bulunuyor. Yine de küçük bir yüzdelik dilimin erişebildiği bu özellik, Alessandro Paluzzi’nin tespit ettiği yeni detaylarla tekrar karşımıza çıkıyor.

Bu özellik ile gönderilerde gizlenen beğenilerin yalnızca isimleri içereceği söyleniyor. Yani beğenenlere girildiğinde yine isimler görülecek ancak ‘beğeni sayısı’ görülmeyecek. Şu an için geliştirme aşamasında olan bu özellik kullanıcılardan gelecek öneriler ile de şekillenecek deniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bence bu özellik olmalı hatta takipçi kısımlarıda gizli olmalı aga adam beğenide olan kızları alayını ekliyor yetmiyor takip ettiklerine sarıyor :))

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bende 1 senedir böyle nasıl normale döndürebilirim acaba ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Açıkçası rafa kaldırıldığını düşünmüyorum çünkü ilk denendiğinde benim hesabımda da görünmüyordu. Fakat hâlâ görülmüyor o zamandan bu zamana. Örneğin; bir sayfa şu kadar K beğeni gelirse şunu yaparım tarzı post attığında falan ben göremedim hiç bir zaman.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Mantıklı bir karar olmuş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Gizli zaten

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bir senedir yapmadılar boşa umut etmeyin.

Ömer
Ömer
1 ay önce

İsimleri teker teker sayıp kaç kişinin beğendiğini öğrenmek isteyen kişiler biliyorum ben

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ben de 1 yıldır gözükmüyor, farklı bi hesabımdan girdiğimde görebilsem de, şahsi hesabımda 1 yıldır gözükmüyor beğeniler. Bi süre sonra alışıyor indan.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bendede aynı durum

" Instagram’ın bir süredir getireceği söylenen özelliği yolda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram’ın bir süredir getireceği söylenen özelliği yolda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram’ın bir süredir getireceği söylenen özelliği yolda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme