2 MB’lık Instagram Lite, yeni özellikleriyle döndü


10 Mart 2021 Çarşamba 15:25
ABONE OL
2 MB’lık Instagram Lite, yeni özellikleriyle döndü

Instagram’ın sahibi olan Facebook tarafından, gelişmekte olan pazarlardaki kullanıcılar için tasarlanan ve sadeleştirilmiş bir versiyon olan Instagram Lite, yeniden piyasaya sürüldü. Odak noktası olarak akıllı telefonlardaki depolama kapasitesi, işleme gücü ve güvenilir verileri olmayan kullanıcıların belirlendiği uygulamanın boyut olarak sadece 2 MB’lık bir yer kaplıyor.

Instagram Lite Hikaye özellğine de sahip

Facebook Lite ve Messenger Lite’ı da geliştiren Tel Aviv ekibinin elinden çıkan Instagram Lite, genel olarak resim, video ve mesajlaşmaya odaklanarak düşük bir boyut kaplamayı hedefliyor. Uygulama Snapchat’ten getirilen Hikaye özelliğine sahip olsa da, IG Live ya da Alışveriş imkanlarına sahip değil. Uygulamayla ilgili konuşan mühendislik müdürü Gal Zellmayer, canlı filtrelerin ve düşük güçlü cihazlarda çalışmayan diğer AR efektlerinin yanı sıra animasyonların da düzenlemeden geçtiğini söyledi. Zellmayer ayrıca uygulamanın cihazlara olan yükünü hafifletmek için sunucu tarafında çok fazla sıkıştırma çalışması yaptıklarını sözlerine ekledi.

instagram-lite-guncellendi-iste-yeni-ozellikler

Firmanın ürün yöneticisi olan Michelle Lourie de, yeni dijital kullanıcılara daha iyi uyacak bir dizi ek arayüz ayarlamasına gittiklerini belirtti. Lourie örnek olarak test ekibinin ‘X’ yerine çöp kutusu simgesi koymasını, buna ek olarak GIF’lerin ve çıkartmaların uygulamanın bir parçası olmaya devam ettiğinden bahsetti. Yönetici eğlenceyi kalıcı kılarken alandan tasarruf ettiklerini söylerken, uygulama yayınlanamadan çok önce talep edilen karanlık mod için de denemelerinin sürdüğünü aktardı.

Bununla birlikte geliştiriciler reklam, karanlık mod ve uçtan uca şifreleme gibi temel özellikleri de ilk etapta uygulamanın dışında tuttu.  Instagram Lite’ın ilk sürümü, Facebook tarafından Mayıs 2020 tarihinde kapatılmış ve firma o dönemde daha iyi destek sağlayan bir sürüm üzerinde çalıştığını söylemişti. Yeni sürüm halihazırda birkaç bölgede test edilse de, dünya çapındaki 170 ülkenin Google Play mağazasında kullanıma sunuluyor. Uygulamanın iOS sürümünün ise henüz gelmediğini hatırlatmakta fayda var. Uygulamanın Google Play’deki sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

bilgilerimizi de lite mi çalıyor yoksa normal mi?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ben indirdim sade ve güzel aynı facebook lite benzer şahsen güzel olmuş.

" 2 MB’lık Instagram Lite, yeni özellikleriyle döndü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2 MB’lık Instagram Lite, yeni özellikleriyle döndü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2 MB’lık Instagram Lite, yeni özellikleriyle döndü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!