Instagram ve Facebook’tan iOS 14.5 uyarısı


03 Mayıs 2021 Pazartesi 00:09
ABONE OL
Instagram ve Facebook’tan iOS 14.5 uyarısı

Kullanıcı gizliliği ve kişisel veri konusunda anlaşmazlık yaşayan Facebook ve Apple arasında gerilim tırmanmaya devam ediyor. Kullanıcıların veri gizliliğini önemsediğini açıklayan Apple, hiçbir uygulamanın ayrıcalığa sahip olmayacağının altını çizdi. Bunun üzerinde Facebook, uygulamalarında kullanıcılar için iOS 14.5 uyarısı adı altında duyuru yayınladı.

Instagram ve Facebook uygulamalarında iOS 14.5 uyarısı çıkmaya başladı

iOS 14 ile birlikte kişisel veri konusunda daha katı kurallar ile karşımıza çıkan Apple, uygulamaların hangi kullanıcı verilerini elde ettiğini uyarı olarak göstereceğini açıkladı. Mobil cihazlarda bulunan diğer uygulamaların verilerini de kopyaladığı ortaya çıkan Facebook, kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Instagram ve Facebook uygulamalarında iOS 14.5 gizliliği ile ilgili uyarı çıkıyor

Kişiselleştirilmiş reklamların sosyal medya uygulamaları için büyük önem taşıdığı bilinen bir gerçek. Facebook, bu sebepten dolayı kullanıcılarından daha fazla veri elde etmek için diğer uygulamalar üzerinden kopyalanan içerikleri de kaydediyor.

Kullanıcı hareketlerini takip etmek isteyen şirket, hem Facebook hem de Instagram uygulamaları üzerinden uyarı mesajları göstermeye başladı. Her iki uygulamada da “Bedava olmaya devam etmesi için yardımcı olun.” ibaresi yer alıyor. Kullanıcıların gerekli izinleri vermesi için baskı uygulayan firma, Twitter kullanıcıları tarafından protesto ediliyor.

American Economic Liberties Project (Amerikan Ekonomik Özgürlükler Projesi) adlı Twitter hesabı uzun süredir gündemde olan konu hakkında açıklama yayınladı. Açıklamada “Facebook uygulamasının diğer uygulamalarda ne yaptığınızı incelediğini biliyor muydunuz? Apple’ın yeni yazılım güncellemesi sayesinde uygulama takiplerini sınırlandırabilirsiniz.” ifadeleri yer alıyor.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Facebook ve instagram kullanmadığım için sıkıntı yok 😉

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

sırf şu güvenlik mevzusu yüzünden apple’a geçmeyi düşünüyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

İkisini de 2 ay önce hesaplarıyla birlikte kökten sildim. Kafam öyle rahatki.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

Apple İOS 14.5 ile bu takip edip veri kaydetme olayını kullanıcıya bırakınca haliyle Facebook kudurdu 2 3 ay önceki WhatsApp mevzusunun farklısı şuan Facebook tarafından uygulanıyor yani Facebook diyor ki sen benim uygulamamı kullanıyorsan senin ile ilgili herşeyi bilecem ve senin yaptığın hareketlerin verilerini kopyalayıp kaydedip sağa sola satacam buna onay vermek zorundasın yoksa senin uygulamadan aldığın tam hizmeti kısıtlarım diyor ve havliyle Apple İOS 14.5 ile Uygulama takibi izin istemesine izin verme özelliği Facebookun kişisel verileri hareketleri kopyalayıp pazarlamasının önüne geçince Facebook ta kudurdu

" Instagram ve Facebook’tan iOS 14.5 uyarısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram ve Facebook’tan iOS 14.5 uyarısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram ve Facebook’tan iOS 14.5 uyarısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması