Instagram’da eski fotoğrafların silinmediği ortaya çıktı


14 Ağustos 2020 Cuma 13:30
Instagram’da eski fotoğrafların silinmediği ortaya çıktı

Instagram kullanıcılarının eski fotoğraf ve mesajlar için yaptığı silme işleminin işe yaramadığı belirlendi. Bir araştırmacı yaptığı çalışmada 1 yıldan uzun bir süre önce sildiği fotoğrafa tekrar ulaştığını belirtti. Bu da fotoğrafın sunuculardan silinmediği anlamına geliyor.

Birçok kullanıcı eski tarihli gönderilerini ve mesajlarını siliyor. Bu bilgilerin kimse tarafından görülmemesi istense de sunuculardaki varlığının devam ettiği belirtildi. Instagram konunun bir hata olduğunu ve düzeltildiğini belirtti.

Instagram, eski fotoğraf silinmesinde hata yaşadı

Saugat Pokharel isimli bir araştırmacı yaptığı çalışmada, silinen fotoğraf ve mesajların bir kopyasının Instagram sunucularında bulunmaya devam ettiğini belirtti. Daha önceden silinmiş bir fotoğrafı görüntüleyebilen araştırmacı, bulduğu hatadan dolayı da ödüllendirildi.

Instagram eski fotoğraf ve mesaj silme işleminde bir hata olduğunu açıkladı. Bu hatayı keşfettiği için de araştırmacıya 6.000 dolar ödül verdi. Hatanın geçtiğimiz kasım ayında keşfedildiği ve temmuz ayında onarıldığı da duyuruldu.

Instagram sözcüsü yaptığı açıklamada “Araştırmacının raporunda, bir kullanıcının sildiği fotoğraf ve mesajın “Bilgilerini indir” aracında tekrar görünülebileceğini belirtti. Bu hatayı düzelttik ve herhangi bir kötü amaçlı kullanım keşfetmedik. Araştırmacıya teşekkür ediyoruz.” dedi.

instagram esi fotoğraf

Hatanın bütün Instagram kullanıcıları mı yoksa belli sayıdaki kullanıcıyı mı etkilediği belli değil. Ancak silinen verilerin belli süre içinde sunuculardan silindiği aktarılıyor. Bu sürenin de 90 güne kadar olabildiği diğer bilgiler arasında. Daha önce de Twitter için silinen mesajların sunucuda hala yer aldığı keşfedilmişti.

“Bilgilerini indir” kısmı kullanıcıların uygulama üzerinde yer alan verilerini kolayca indirmeye yarayan bir araç olarak tanınıyor. Bu özellik Avrupa Birliğinde çıkan yasalar sonrasında zorunlu hale gelmişti.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Instagram’da eski fotoğrafların silinmediği ortaya çıktı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  hata giderildi. yani silinmeyecek yine ama kullanıcı göremeyecek, indiremeyecek. hata kısmı orası zaten 🙁

" Instagram’da eski fotoğrafların silinmediği ortaya çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram’da eski fotoğrafların silinmediği ortaya çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram’da eski fotoğrafların silinmediği ortaya çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 3. 3 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 4. 4 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 5. 5 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 6. 6 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 7. 7 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 8. 8 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 9. 9 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 10. 10 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!