Okunma

Instagram’da Filtresiz Foto Aldatmacası!


02 Temmuz 2014 Çarşamba 13:15
Instagram’da Filtresiz Foto Aldatmacası!

Fotoğraf paylaşım ağı Instagram‘ın yeni trendlerinden biri de filtresiz fotoğraf paylaşımı. Filtreleriyle ünlenen ağda filtresiz fotoğraf paylaşmak her ne kadar ironik olsa da son dönemde bu akıma kapılan kullanıcılar oldukça fazla. Bu türden fotoğrafların paylaşımları #nofilter hastag’i altında yapılıyor ve filtresiz fotoğraf meraklıları tarafından oldukça rağbet görüyor.

Filtesiz aldatmacası

Yeni bir araştırma ise Instagram kullanıcılarının bu konuda yeterince dürüst olmadığını ortaya koydu. Sosyal medya pazarlama şirketi Spreadfast‘in testleri, #nofilter etikeyle paylaşılan fotoğrafların yüzde 11‘inin aslında filtreli olduğu sonucunu verdi. Araştırma için veri olarak bu etiket altında paylaşılan son 100 bin fotoğraf baz alındı.

En çok Amaro tercih ediliyor

Filtresiz olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraflarda genelde Amaro, Valencia ve X-pro II filtrelerinin kullanıldığı da çalışmanın sonuçları arasında. Filtresiz aldatmacası yapan Instagram kullanıcıların yüzde 15‘i nispeten az belli olan Amaro‘yu tercih ederken, yüzde 13‘ü ise Valencia ile şansını denedi. Yüzde 10‘luk kesim ise belirgin bir filtre olmasına rağmen X-Pro II‘yi tercih etmekten geri durmadı.

Çoğu gerçekten filtresiz

Yine de sonuçlar #nofilter etiketinin amacına uygun bir şekilde kullanıldığını gösteriyor. Yüzde 11‘lik bir kullanıcı kitlesi aldatmaya yönelse de hala paylaşılan 10 fotoğraftan 9’u gerçekten filtresiz. Bakalım bu verilerin ortaya çıkmasıyla aldatmaya yönelik paylaşımlar azalacak mı?

:: Instagram’da en çok hangi filtreleri kullanıyorsunuz?

 

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Instagram’da Filtresiz Foto Aldatmacası!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Artık rahat rahat uyuyabileceğim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar gereksiz bir haber.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  magazin

 4. SDN Okuru dedi ki:

  olsa ne olur olması ne olur filtreli daha güzel zaten

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Haberin amacı yok gerçekten.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Haber olsun diye yapilan bir haber olmus gercekten

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ergen sorunları.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar bos bir haber olamaz

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen haberde bide bu durumun sebebini açıklasaydınız keşke . Bunuda yayınlayın bari

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kimseye faydası olmayan bir haber..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Filtresiz olunca ne oluyor olmayınca ne oluyor?

" Instagram’da Filtresiz Foto Aldatmacası! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram’da Filtresiz Foto Aldatmacası! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram’da Filtresiz Foto Aldatmacası! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "