Okunma

Instagram’ın En Ünlü 10 Foto Muhabiri


24 Ocak 2014 Cuma 12:00
Instagram’ın En Ünlü 10 Foto Muhabiri

Instagram, kuşkusuz fotoğraf paylaşımı dendiği zaman dünyanın en popüler platformları arasında. Çevresi ile ve sosyal paylaşımla ilgili olan hemen her kesimden insanın fotoğraflarını milyonlarca kullanıcının gözleri önüne sunabildiği, kolaylıkla paylaştığı Instagram’da şüphesiz fotoğraf/basın profesyonellerinin kareleri diğer paylaşımlardan farklı bir yerde konumlanmayı başarıyor.

Bu konumuzda işte “fark yaratan” isimleri, dünyanın en önemli basın mensupları ve fotoğrafçıların 10 adet Instagram paylaşımını bir araya getirdik.

1. David Guttenfelder (@dguttenfelder)

7 kez World Press Photo ödülü sahibi, Associated Press fotoğrafçısı David Guttenfelder‘in Kuzey Kore seyahatinden Instagram hesabında paylaştığı bir kare. Bir tekstil atölyesini konu edinen fotoğrafta her çalışma masasının üzerinde yer alan plastik çiçekler dikkat çekiyor. Adeta umudun Kuzey Kore söz konusu olduğunda adet “yapaylığına” bir vurgu yansıtılıyor bu karede.

 

2. Phil Moore (@philmoorephoto)

Serbest fotoğrafçı Phil Moore‘un Instagram hesabında paylaştığı Batı Afrika’dan bir kare. Moore’un Instagram hesabında Afrika’ya dair birbirinden ilgi çekici fotoğraflar, farklı kültür ve hikayelere ilgi duyanlar için ideal.

3. Benjamin Lowy (@benlowy)

Time dergisinin New York’u vuran Hurricane Sandy fırtınasını belgelemek için seçtiği 5 fotoğrafçıdan biri olan Benjamin Lowy‘nin fotoğraflarından biri Time‘a kapak olmuştu. İşte o fotoğraf! Daha önce Irak, Afganistan gibi ülkelerde savaş fotoğrafçılığı yapan Lowy’nin Instagram hesabı, özellikle dramatik öğeler içeren paylaşımlarla oldukça hüzün dolu.

4. Michael Christopher Brown (@ michaelchristopherbrown)

Afrika‘da National Geographic adına fotoğraf çeken M.Christopher Brown‘ın renkli fotoğrafları Instagram’da kendine has bir izleyici kitlesine sahip olmasını sağlıyor. Bu fotoğraf ise Kongo Cumhuriyeti’nden… Renkler, Afrika kadar sessiz. Fotoğrafçının Çin ve Libya’ya dair fotoğrafları da oldukça ilgi çekici.

5. Marcus Bleasdale (@marcusbleasdale)

Bir diğer National Geographic fotoğrafçısı Marcus Bleasdale‘in editoryal çalışmasında köleliğin halen çok yaygın olduğu Orta Afrika Cumhuriyeti’nden bir sahne, hareket ve hayat dolu başarıyla yakalanmış. Bleasdale, insan yaşamına dair “fakirlik” ve Afrika’da insan haklarına aykırı anları konu edinen fotoğraf kompozisyonları ile dikkat çekiyor.

 

6. Ed Kashi (@edkashi)

Fotoğrafçı, gazeteci, film yapımcısı ve öğretim görevlisi Ed Kashi‘nin Suriye’de kadrajına yansıyan çocukların büyüklerin birbirlerini katletmesinden bağımsız olarak gelişen gündelik yaşantısı konulu fotoğrafı.

7. Randy Olson (@randyolson)

National Geographic için çalışan aynı zamanda Photo Society‘nin kurucusu Randy Olson‘ın Instagram hesabı; Afrika, Hindistan ve Avustralya’yı konu edinen oldukça çarpıcı karelerle dikkate değer. Sayfamıza taşıdığımız yukarıdaki fotoğraf ise Afrika ülkesi Etiyopya‘dan…

 

8. Kevin Frayer (@kevinfrayer)

Geçtiğimiz Kasım ayında Filipinler’de gerçekleşen ve tarihin en büyük kasırgası olarak adfedilen Haien Tayfunu, birçok şehri tanınmaz hale getirirken 1 milyona yakın insanı da etkilemişti. Evleri yıkılan insanların dramının yanında can kayıpları da oldu. Filipinler‘deki kasırga felaketinde hayatını kaybeden bir kişinin mezarını konu edinen yukarıda karenin sahibi Kevin Frayer

9. Ivan Kashinsky (@ivankphoto)

Ekvator merkezli fotoğrafları ile bilinen Ivan Kashinski, ayrıca National Geographic dergisi için görsel katkıda bulunmakta, dünyanın çeşitli ülkelerini fotoğraflamaktadır. iPhone fotoğrafları ile Instagram hesabı üzerinden paylaşımlarda da bulunan fotoğrafçının yukarıda yr alan fotoğrafı Ekvator‘daki Cotopaxi Ulusal Parkı’ndan.

 

10. Laura El-Tantawy (@laura_eltantawy)

Son fotoğrafımızın sahibi Mısır asıllı İngiliz fotoğrafçı Laura El-Tantaxy‘den. Genellikle kumaş fabrikaları ve yağmur damlacıklarına odaklanan fotoğrafçının yukarıda gördüğünüz karesi ise Mısır’ın minareleri ile ünlü Kahire şehrinden.

:: En çok hangi fotoğrafı beğendiniz?





yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Instagram’ın En Ünlü 10 Foto Muhabiri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  @biminaystisi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Afrika, asya, orta doğu ve acınacak kareler. Ne kadar da büyük bir iş yapıyorlar. Biz bırak dünyayı dolaşmaya kendi şehrimizden bile çıkamıyoruz. Hepimiz aynı durumdayız.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  @ozelali… benimde hesabım bu, beğeniceğiniz düşünüyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hepsi birbirinden güzeldi

" Instagram’ın En Ünlü 10 Foto Muhabiri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram’ın En Ünlü 10 Foto Muhabiri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram’ın En Ünlü 10 Foto Muhabiri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "