Okunma

Intel’den Hayatımızı Kolaylaştıracak Yeni İcat!


01 Ağustos 2015 Cumartesi 11:20
Intel’den Hayatımızı Kolaylaştıracak Yeni İcat!

Daha çok masaüstü ve mobil işlemciler ile bilinen Intel, aslında birçok farklı teknoloji ve bilim alanında çalışmalar yapan ve teknolojiler geliştirmeye çalışın bir firma… Bu bağlamda yaklaşık 10 yıldır devam ettiği söylenen Intel ve Micron ortaklığında geliştirilen yenilikçi 3D XPoint depolama teknolojisi, en nihayetinde gelişim sürecini tamamlamış ve üretim bantlarına çıkmaya hazır hale getirilmiş!

Intel ve Micron’dan Yepyeni 3D XPoint Depolama Birimi!

15-08/01/news_1-yeni-intel-ve-micron-3d-xpoint-depolama-teknolojisi-2015.jpg

Doğrudan Intel tarafından yapılan açıklamalardan elde edilen istatistiklere göre; söz konusu 3D XPoint depolama teknolojisi, NAND Flash yongalarına kıyasla yaklaşık 1,000 kat daha hızlı ve 1,000 kat daha dayanaklı…

Depolama alanları 10 katına çıkabilir!

Öte yandan yine Intel raporlarından elde edilen bilgilere göre, depolama için gerekli olan silikon katmanları, NAND Flash’a göre 3D XPoint ile yaklaşık 10 kat daha fazla yoğunluk sağlayabiliyor.
 

3D XPoint nedir ve neden önemli?

Intel’in, bu teknolojinin özellikle mobil alanda büyük değişimlere yol açacağı iddialarının yanı sıra, genel olarak 3D XPoint teknolojisi, ciddi anlamda depolama alanını bir üst seviyeye çıkartabilecek yeteneğe sahip olarak gözüküyor.
15-08/01/news_2-yeni-intel-ve-micron-3d-xpoint-depolama-teknolojisi-2015.jpg
 
Daha net anlaşılması adına temel bir örnek vermek gerekirse, şu an kullanılan NAND Flash depolama birimlerinin 1 GB olduğunu varsayalım. Aynı alana yerleştirilecek 3D XPoint yongası, aynı alanda 10 GB depolama imkanı sunabilecek. Ayrıca yine Intel’in istatistiklerden yola çıkarak bu 10 kat artış gösterebilecek aynı alandaki depolama kapasitesinin, yaklaşık 1,000 kat da hız kazanacağı çıkarımı yapılabiliyor.
Intel ve Micron önderliğinde, 10 yıllık bir gelişim sürecinin en nihayetinde başarılı bir şekilde son bulduğu bu açıklamalardan sonra, aktif olarak 3D XPoint depolama teknolojisi ne zaman kullanıma geçecek sorusu ise  şu an, net olarak cevaplanmış değil. 
 yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Intel’den Hayatımızı Kolaylaştıracak Yeni İcat!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun İntel ekibine

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tebrikler intel eger sıkıntısız yaparsa iyi ekmek yer bu işten…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sabit disk teknolojisi gelişen diğer bilgisayar donanımlarına kıyasla hep atıl kalmıştı ve sistem tıkanıklıklarının sebebiydi. SSD ile bu eksiklik bir nebze giderildi. Ancak bu son veriler doğru ise, işlemci, ram,grafik kartları ve hatta anakartlar 3d Xpoint teknolojisininin seviyesine erişmesi gerekecek. Henüz aşırı yoğun veriler kullanmasak da gelecek bu yönde. Tebrikler intel. CT

 4. SDN Okuru dedi ki:

  NAND vedeğil kapısı manasına gelir…elektronikçiler bilir…. mantık devreleri…
  uygulamada 7400 entegresi bu işi görür… bu yapıyla elde edilmiş bir depolama aygıtı…. Ama hp keşfettiği memeristör bir uygulamaya geçsin bütün bilgisayar sektörünü kökten etkileyecek…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar hep teorikte

 6. SDN Okuru dedi ki:

  gereksiz bir teknoloji pahalı olduktan sonra…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyatı çok uçuk olur bize yaramaz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bir gelişme

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bence samsung un 3d v NAND teknolojisini geride bıraktı

" Intel’den Hayatımızı Kolaylaştıracak Yeni İcat! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den Hayatımızı Kolaylaştıracak Yeni İcat! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den Hayatımızı Kolaylaştıracak Yeni İcat! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "