Okunma

Intel 5G destekli ilk modemini duyurdu!


13 Kasım 2018 Salı 15:23
Intel 5G destekli ilk modemini duyurdu!

Teknolojinin çok hızlı gelişmesiyle birlikte oluşan veri aktarım hızı ihtiyacı gibi nedenlerden dolayı dünya oldukça kısa süre içerisinde 5G’ye geçiş yapacak. Bu yol doğrultusunda Intel 5G destekli ilk modemini resmi olarak duyurdu! İşte Intel XMM 8160 özellikleri!

Intel 5G destekli ilk modemini duyurdu! Intel XMM 8160 özellikleri!

Yavaş yavaş teknoloji devlerinden 5G teknolojisi ile ilgili somut adımlar atılmaya devam ediyor. Intel’de kullanıcılarına daha hızlı veri aktarımı amacıyla ilk 5G destekli XMM 8160 modemini tanıttı.

2019′un ikinci çeyreğinde üreticilere temin edeceğinin de müjdesini verdi. Bunun haricinde Intel’in yeni modemine sahip olan modellerin 2020‘nin ilk çeyreğinde piyasaya sunulacağı da özellikle belirtiliyor.

Intel 5G modem Intel XMM 8160

XMM 8160 5G modeminin özelliklerinden bahsedecek olursak, söz konusu modem mobil cihazlarda, bilgisayarlarda kullanılacak. 6 Gbps’ye kadar hıza ulaşabilen modem, veri aktarım hızıyla tabiri caizse bambaşka bir deneyim yaşatacak.

Piyasada hali hazırda bulunan LTE modemlerine kıyasla 3 ila 6 kat daha hızlı bir performans sergileyen XMM 8160 oldukça iddialı geliyor. Intel’in yeni modeminin sadece 5G teknolojisini desteklemediğini de belirtmekte yarar var. 5G’nin haricinde yeni modem, 4G, 3G ve 2G şebekeleri için de destek sunuyor.

Telefon üreticileri içinde birinci tercih olacağı tahmin edilen Intel XMM 8160 tek ve çoklu mod özelliği sayesinde, önceki nesil modellere kıyasla daha az enerji tüketiyor.

Intel 5G modem - Intel XMM 8160 özellikleri

Yeni modeminde yukarıda yer alan şemadan da görebileceğiniz üzere daha çok çoklu mod üzerine yönlenen teknoloji devi, bu kısımda üreticileri ve tüketicileri bir hayli memnun edeceği ön görülüyor.

Ayrıca Intel’in Başkan Yardımcısı, 5G modemin üretiminin bitmesinin ardından, 6G teknolojisi için geliştirmelere başlayacaklarının da müjdesini verdi.

İlk XMM 8160 modem, iPhone modellerinde kullanılacak!

Apple‘a oldukça yakın olduğu bilinen bir kaynaktan gelen sızıntıya göre Apple,iPhone‘lar için 5G desteğini 2020’den önce vermeyecek. Intel ile birlikte çalışmalar yürüten Apple‘ın 1 sene beklemesinin nedeni olarak daha stabil bir altyapı oluşturmak istemesi olarak değerlendirebiliriz.

Bugün de gerçekleştirilen lansman sırasında Intel’in 5G modemleri 2020 yılında kullanıma sunulacaktı. Yayınlanan raporlarda da daha önceden belirtiğimiz gibi, İPhone modelleri için 5G desteği, 2020 yılında başlayacak.

iPhone 5G desteği

Bu da şu anlama geliyor ki geliştirilen yeni modemi ilk kullanan akıllı telefon markası Apple olacak. Intel‘in 8160 çipini bekleyecek olan Apple‘ın bu sayede Android cephesinin yaşamayı beklediği sorunları, kullanıcıya hissettirmeden aşmayı planladığı düşünülüyor.

Ayrıca, ülkemizde de 5G ile ilgili çalışmalar yapıldığını ve Türkiye‘nin oldukça yeni bir teknoloji olan 5G’ye adaptasyon sürecinin oldukça kısa olmasının hedeflendiğini de belirtelim.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Intel 5G destekli ilk modemini duyurdu!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ne Apple imiş arkadaş.

  2. Anonim dedi ki:

    millet telefon almayın..15 ay hatırına ..üreticileri de doyurmayın..
    akşama kadar canımız çıkıyor..topla parayı ver samsung,a appleye sony.e ve benzerlerine..NEDEN? 15 AY SONRA 5G devreye girebilir..
    aklını kullan coooooooooo…..hahaaaa

" Intel 5G destekli ilk modemini duyurdu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel 5G destekli ilk modemini duyurdu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel 5G destekli ilk modemini duyurdu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "