Intel, ABD dışındaki en büyük güneş enerjisi santralini tanıttı


22 Nisan 2021 Perşembe 12:54
ABONE OL
Intel, ABD dışındaki en büyük güneş enerjisi santralini tanıttı

Intel Malezya’daki operasyonları için yenilebilir enerjiyi tercih etti. Şirket, Ocak ayında tamamlanan yeni 3,2 megawatt (MW) güneş enerjisi kurulumu sayesinde Kulim ve Penang kampüsündeki altı binaya güç sağlamak için güneş enerjisinden yararlanıyor.

Tesis, yenilenebilir enerji geliştiricisi NEFIN tarafından sağlanan toplam kurulu güçte 4,1 MWa kadar enerji sağlayabiliyor. Ayrıca proje, Intel’in ABD dışındaki en büyük güneş enerjisi santrali olarak nitelendiriliyor.

Proje, Intel’in 2030 hedeflerinin bir parçası

2020‘de başlayan güneş enerjisi projesi, Intel’in küresel  güneş fotovoltaik elektrik gücü kapasitesinin yaklaşık yüzde 15‘ine katkıda bulunuyor. Ayrıca karbondioksit emisyonlarını da yaklaşık 3.800 ton azaltıyor.

Kurumsal başkan yardımcısı, Assembly Test Manufacturing’in genel müdürü ve Intel Malaysia’nın genel müdürü Robin Martin, proje ile alakalı şunları aktardı;

“Alternatif enerjiye yönelik devam eden yatırımlarımız, Intel’in üretim tesislerimizi çevreye en düşük etkiyle çalıştırma taahhüdünün temel dayanağıdır. Intel Malezya’da sahada üretilen yenilenebilir enerjinin kullanımı, Intel’in sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak gezegenimiz için daha iyisini yapma çabalarının kritik bir parçasıdır ve yüzde 100 yenilenebilir güce ulaşma RISE 2030 hedeflerimizin bir parçasıdır”  

Intel’in Malezya’daki yeni güneş enerjisi santrali panelleri, 900 araçlık park yerine ve bina çatılarında 50.208 fit kare alana eşdeğer bir alanı kapsıyor. Bu santralin yılda yaklaşık 6.000 megawatt saat elektrik üretmesi bekleniyor.

Güneş kaynakları, yoğun saatlerde kampüsün elektrik talebinin kısmen yerini alacak. Güneş kaynaklarından enerji arzı aynı zamanda, yenilenebilir enerjinin çeşitlendirilmesine ve şimdiye kadar ağırlıklı olarak doğal gaz ve kömür kaynaklarından güç alan kampüs enerji tedariki karışımına dahil edilmesine yardımcı oluyor.

Intel, Dünya Günü teması olan “Dünyamızı Yenileyin” doğrultusunda, enerji tasarrufu yapma ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmak için yenilenebilir enerji projelerini ve enerji verimli teknolojileri genişletme taahhüdünü yeniden teyit etti.

Ayrıca Intel, Malezya’daki tüm kampüslerine sıcak su sağlamak için halihazırda birkaç güneş enerjisi sistemi kurdu ve emisyonları azaltmak için temiz ve yeşil enerji kaynaklarının genişletilmesine devam edecek. 
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Intel, ABD dışındaki en büyük güneş enerjisi santralini tanıttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel, ABD dışındaki en büyük güneş enerjisi santralini tanıttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel, ABD dışındaki en büyük güneş enerjisi santralini tanıttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?