Intel çip üretimi ile otomobil pazarına çare olacak


13 Nisan 2021 Salı 02:53
ABONE OL
Intel çip üretimi ile otomobil pazarına çare olacak

Çip üretiminde yaşanan sıkıntının tepe noktaya ulaştığı bu günlerde Intel, rakiplerine göre biraz daha avantajlı. Çünkü Intel, AMD ve pek çok diğer şirketin aksine çip üretimi için kendi tesislerine sahip. CEO değişiminin ardından Pat Gelsinger, Intel haricinde diğer şirketler için de çip üreteceklerinin sinyalini vermişti. Ancak, mavi takımın bu üretimi kendilerini sıkıntıya sokmadan nasıl çözeceği merak konusu. Şimdi ise CEO’nun yaptığı açıklamalara göre Amerikalı silikon üreticisi, otomobil pazarı için çip üretecek.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Intel, gelecekte çip krizi yaşamamak için 20 milyar dolarlık tesis kuracağını belirtmişti.

Intel, çip üretimi ile otomobil pazarındaki krizi hafifletecek

CEO Pat Gelsinger, Reuters ile yaptığı röportajda Intel’in otomobil şirketleri için çip üretimine başlayabileceğini söyledi. Halihazırda otomobiller için çip üreten şirketler ile görüştüklerini belirten Gelsinger, şimdiden bazı önemli bileşen tedarikçileriyle anlaşmalara vardıklarını belirtti. Gelsinger ayrıca, otomobiller için çip üretmenin zaman açısından daha avantajlı olduğunu belirtti. Tam üretimin ise 6 ile 9 ay arasında başlaması planlanıyor.

Intel, şimdilik çip üretimi konusunda rakipleri kadar sıkıntı yaşamıyor. Ancak şirket, iş ortaklarına gönderdiği mesajlarda Rocket Lake-S ailesi için stok sorunun yaşanacağını belirtti. Bu durumda otomobil pazarına ayrılan üretim bandının, Intel’in masaüstü işlemci pazarını etkileme ihtimali var.

Otomotiv endüstrisi, devam eden küresel çip kıtlığından en çok etkilenen pazarlardan biri oldu. Ford, GM, Tofaş ve Renault gibi şirketler parça eksikliğinden dolayı üretime ara vermek zorunda kaldı. Intel, yıl içinde otomotiv çipleri üretmeye başlayabilirse büyük firmalara yeni bir tedarik yolu sağlayabilir.

CEO değişimi ile Intel, çip üretimi konusunda farklı bir yola girdi. Pat Gelsinger, Intel’in sadece kendileri için çip üreten bir firma olarak kalmasını istemiyor. Gelsinger, geçtiğimiz ay Intel Foundry Services isimli yeni bir bağımsız dökümhaneye sahip iş kolunu tanıtmıştı. Bu doğrultuda şirket, başka firmalar için x86, ARM ve RISC-V tabanlı donanımlar üretecek. Amerikalı üretici, bu amaç doğrultusunda Arizona’da 20 milyar dolarlık yeni bir fabrikanın inşaatına başladı. Intel’in nihai hedefleri arasında Apple gibi diğer şirketlere çip üretmek yer alıyor.

Daha önce çip kriziyle ilgili pek çok uyarı yapan teknoloji editörü Erdi Özüağ, bu durumun ulusal güvenlik meselesi haline geldiğini söylemişti. Çip üretimi için adım atan ABD başkanı Joe Biden, çip kıtlığını ulusal güvenlik sorunu olarak dile getiren ilk başkan oldu. Biden, konuyla ilgili Intel, Ford, Google, GM, TSMC ve Dell gibi büyük şirketler ile Beyaz Saray‘da bir araya gelecek.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İntel önce doğru düzgün çip üretsinde sonra bunu yapsın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Intel: Bu sözlerinizden sonra büyük aydınlanma yaşayarak önce doğru düzgün çip üretmeye karar verdik.

" Intel çip üretimi ile otomobil pazarına çare olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel çip üretimi ile otomobil pazarına çare olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel çip üretimi ile otomobil pazarına çare olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!