Okunma

Intel “S” Verdi


03 Nisan 2009 Cuma 16:08
Intel “S” Verdi

Dünya üzerindeki yeni akım kullanıcıları yeşil ürünlere daha fazla çekiyor. Yeşil ürünlerden kastımızın daha az güç tüketen ve çevreye daha az zarara veren ürünler. Bunu bilen üreticiler her geçen gün yeşil konsepti üzerine yeni bir ürün çıkartıyor. Tabii ki bu ürünlerin sayısı tüketici elektroniği kategorisinde daha fazla.

Ama yeni yeni bilgisayarlarımızın içine de girmeye başladılar. Intel’in uzun süredir devam ettirdiği “S” model isimli işlemciler, normallerinden daha az güç tüketmesiyle kullanıcıların ilgisini çekiyordu. Bunu yanı sıra ekran kartı üreticileri de bu kervana katılarak daha az güç tüketen ürünler çıkarmaya başladılar.


4 Çekirdekli bu işlemci az güç tüketmek için yaratılmış


Bu yeşil akımı dünyayı kurtarır mı bilinmez ama Intel’in yeni Core 2 Quad 9550S işlemcisi elektrik tüketiminizi düşürebilir. Intel geçtiğimiz yılın ikinci yarısında üst seviye işlemci çözümü olarak çıkardığı Core 2 Quad 9550 işlemcisinin “S” modelini piyasaya sürdü. Bu iki işlemci arasında sadece TDP değerleri açısından fark bulunuyor. 9550 95W, 9550S 65W TDP değerine sahip.

Bu iki işlemcinin de 2 x 6 MB L2 önbelleği ve 1333 MHz FSB değeri bulunuyor. İşlemcilerin hızları ise 2,83 GHz. 2008 yılının sonunda elimize ulaşan Intel Core 2 Quad 9550 işlemcinin Phenom II X4 940 ve Phenom II X4 925 işlemcileriyle karşılaştırmasını buradan görebilirsiniz.Core 2 Quad 9550S işlemcinin 12 MB önbelleği bulunuyor


Nasıl Test Ettik?
Core 2 Quad 9550 ve 9550S işlemcilerini karşılaştırmak için çeşitli programlardan yararlandık. Öncelikle PC Mark Vantage programıyla sistem performansını ölçtük. Daha sonra 3D Mark Vantage yazılımı ile sistemin grafik ve işlemci performansını değerlendirmeye aldık. Test yazılımlarımızdan diğer iki tanesi ise wPrime ve SuperPI yazılımları. Bu testler tamamen sentetik ve işlemcinin matematiksel gücünü ölçüyorlar. wPrime çoklu çekirdek desteği sunarken SuperPi tek çekirdek ile ölçüm yapıyor.


Core 2 Quad 9550’nin TDP değeri 95 Watt


Bu test yazılımlarımızla işlemcileri ölçümledikten sonra bir video dosyasını Winrar programı ile sıkıştırdık. Bu sıkıştırma süresini ölçümleyerek değerlendirmeye aldık. Diğer bir test programımız da Everest. Bu yazılımın son sürümünü kullanarak işlemci ve bellek performans ölçümü gerçekleştirdik. 7zip programının kendi test prosedürü ile sıkıştırma ve açma işlem değerlerini hesaplamamıza kattık. Buna ek olarak CinebenchR10 programıyla işlemcinin tek ve çok çekirdekli performansını ölçtük. Testimiz için bir tanede oyun kullandık. Call of Juarez oyunuyla yaptığımız testte elde ettiğimiz değerleri karşılaştırdık.


Core 2 Quad 9550S’in TDP değeri 65 Watt


Son olarak DivX converter programıyla 550 MB büyüklüğündeki bir video dosyasını convert ettik. Bu süreyi ölçtük ve değerlendirmeye aldık. Tüm yaptığımız bu testlerin yanında birde güç ölçümü gerçekleştirdik. 3D Mark Vantage programının çalışma süresince sistemin çektiği güç miktarını ölçtük ve bu sürede çekilen güç miktarının averajını değerlendirmemize aldık. Bu sayede iki işlemci arasındaki güç farklılıklarını görmüş olduk. İsterseniz şimdi test sonuçlarımıza bakalım.


Kullandığımız test sisteminde özellikle iyi soğutma sistemi olan bir anakart kullandık

Test Sistemi
Anakart: MSI P45 Platinum
Bellek: 2 GB OCZ 800 MHz
Sabit Disk: Western Digital RE3 1 TB
Soğutucu: OCZ LGA 775 İşlemci Soğutucu
Güç kaynağı: Thermaltake 750W
Optik: LG 22x DVD yazıcı

Değerlendirme
Test sonuçlarına baktığımızda, Core 2 Quad 9550 ve 9550S işlemcilerin arasındaki farkların yok denecek kadar az olduğunu görüyoruz. Yani Intel, işlemcinin TDP değerini düşürmesine rağmen performanstan bir şey kaybetmemiş. Ama şöyle bir durum var ki; Yaptığımız güç tüketim testinde eski 9550’nin yeni 9550S’e göre daha fazla güç tükettiğini görüyoruz. Yani Intel Core 2 Quad 9550S’in performansına göre, güç tüketiminin oldukça cimri olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece performans ve güç tüketimi açısından baktığımızda, bu iki işlemci arasında sizlere Core 2 Quad 9550S’i tavsiye ediyoruz. Burada da fiyat sorunsalı devreye giriyor. Yurt dışındaki fiyatlara baktığımızda Core 2 Quad 9550 işlemcinin 266 dolar liste fiyatından satıldığını görüyoruz. Core 2 Quad 9550S’in liste fiyatı ise 369 dolar. Yani arada yaklaşık 100 dolarlık fark var. Bu işlemciyi aldığınızda fazla bedel ödeyeceğinizi unutmayın! Kazanacağınız güç karı, ödeyeceğiniz bedele değecekse alın derim. Sisteminizi uzun vadeli (beş yıl) kullanmayı düşünüyorsanız bu işlemci sizin için biçilmiş bir kaftan.


Intel Core 2 Quad 9550S bizden geçer not almayı başardı

:: Intel Core 2 Quad 9550S’in performansını nasıl buldunuz.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel “S” Verdi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Amd nin geldiği yolların asfaltını bile İntel döküyor…

" Intel “S” Verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel “S” Verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel “S” Verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "