Okunma

Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu!


30 Kasım 2018 Cuma 23:59
Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu!

Intel‘in yeni nesil güçlü işlemcisi Core i9-9900K kullanıcılar ile sonunda buluştu. Gücü ve hızı ile dikkat çeken Intel Core i9-9900K bir donanım uzmanı tarafından yapılan hız aşırtma testinde hünerlerini sergiledi. İşte, karşınızda Intel Core i9-9900K hız aşırtma testi!

Intel Core i9-9900K hız aşırtma testi ile çoştu!

Overclock ya da Türkçe ifadesiyle hız aşırtma, bir bilgisayar bileşenini üreticisinin belirlediği hızlardan daha yüksek seviyelerde çalışacak hale getirme sanatı olarak tanımlanabilir.

Intel ve AMD gibi şirketler tarafından üretilen bilgisayar parçaları çeşitli testlerden geçer ve ne kadar hızlı olduğu belirlenir. Ancak çoğu parça, sorun çıkma olasılığı düşsün diye potansiyelinin daha altında hızlarla piyasaya sürülür.

İşte hız aşırtma olayı da bu potansiyeli ortaya çıkarmaya yarar. Hız aşırtma sayesinde bilgisayar bileşenlerini üretici firmanın düzgün çalışma garantisi veremediği hızlarda kullanabilirsiniz.

Intel Core i9 9900K

Söz konusu haberimize dönecek olursak, profesyonel hız aşırtmacı Luumi yapmış olduğu hız aşırtma testinde  Intel Core i9-9900K  işlemciyi 5.5 GHz‘ın üzerinde çalıştırmayı başardığını duyurdu.

Profesyonel hız aşırtmacı Luumi’nin söz konusu hız aşırtma testinde ASRock Z170M OC Formula anakartını kullandığını görmekteyiz.  Özel bir sıvı soğutma sistemi de kullanan hız aşırtma uzmanı, böylece test sonrasında, 5.5 GHz’a ulaşmayı başardı. Söz konusu hız testine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Not : Bu hız aşırtma işlemini normal bir sistem ile yapmanızı pek önermiyoruz. Çünkü profesyoneller tarafından yapılan bu işlem için özel soğutucu sistemine sahip olmanız gerekiyor. Eğer gereken ekipmanlara sahip değilseniz, hız aşırtma işlemine bulaşmamanızı öneriyoruz.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu!”

 1. Anonim dedi ki:

  z370’te dahi kullanabilmesi şaibeliyken (bios güncellemesi ile mümkün deniyor); nasıl oluyorda z170’te çalıştırmış şaşırdım. Kesinlikle özel bir bios sürümü yüklenmiş olmalı. Aksi halde i9 9900k’yı kullanabileceğimiz yonga seti z390. Ayrıca 8700k kullanıcısıyım ve 5.3 ghz’lara ulaştım. 5.5 ghz öyle aman aman bir seviye değil keza 2 yıl önce sıvı hidrojen ile 7.5 ghz’ı gören 7700k yı bir çoğumuz hatırlar.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aralık 2018 fiyatı 4000 TL. Dir. Kayıtlara geçilsin

 3. Anonim dedi ki:

  Bu daha bir şey mi? FX8350 ile 9 Ghz i gördüler.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  çoştu ne allah aşkına

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yahu bırakın bu saçma sapan işleri hadi 1 saat hız aşırttın 2 saat aşırttın sonra nolacak… Eskidendi o işler adama gülerler aga.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  z170 te nasıl nasıl çalıştırmış acaba.?

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sıvı nitrojen lazım bize. Ama oc şans işi. Benim işlemcim 5.5 i görür aynı işlemci aynı kart aynı düzenekte senin işlemci 5.3 görür. Üretim şansı. Cpu’lar muazzam bir donanım. İnsan aklı alamıyor silikondan kumdan üretilen ufacık şeyin neler yaptığına…

" Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "