Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu!


30 Kasım 2018 Cuma 23:59
Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu!

Intel‘in yeni nesil güçlü işlemcisi Core i9-9900K kullanıcılar ile sonunda buluştu. Gücü ve hızı ile dikkat çeken Intel Core i9-9900K bir donanım uzmanı tarafından yapılan hız aşırtma testinde hünerlerini sergiledi. İşte, karşınızda Intel Core i9-9900K hız aşırtma testi!

Intel Core i9-9900K hız aşırtma testi ile çoştu!

Overclock ya da Türkçe ifadesiyle hız aşırtma, bir bilgisayar bileşenini üreticisinin belirlediği hızlardan daha yüksek seviyelerde çalışacak hale getirme sanatı olarak tanımlanabilir.

Intel ve AMD gibi şirketler tarafından üretilen bilgisayar parçaları çeşitli testlerden geçer ve ne kadar hızlı olduğu belirlenir. Ancak çoğu parça, sorun çıkma olasılığı düşsün diye potansiyelinin daha altında hızlarla piyasaya sürülür.

İşte hız aşırtma olayı da bu potansiyeli ortaya çıkarmaya yarar. Hız aşırtma sayesinde bilgisayar bileşenlerini üretici firmanın düzgün çalışma garantisi veremediği hızlarda kullanabilirsiniz.

Intel Core i9 9900K

Söz konusu haberimize dönecek olursak, profesyonel hız aşırtmacı Luumi yapmış olduğu hız aşırtma testinde  Intel Core i9-9900K  işlemciyi 5.5 GHz‘ın üzerinde çalıştırmayı başardığını duyurdu.

Profesyonel hız aşırtmacı Luumi’nin söz konusu hız aşırtma testinde ASRock Z170M OC Formula anakartını kullandığını görmekteyiz.  Özel bir sıvı soğutma sistemi de kullanan hız aşırtma uzmanı, böylece test sonrasında, 5.5 GHz’a ulaşmayı başardı. Söz konusu hız testine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Not : Bu hız aşırtma işlemini normal bir sistem ile yapmanızı pek önermiyoruz. Çünkü profesyoneller tarafından yapılan bu işlem için özel soğutucu sistemine sahip olmanız gerekiyor. Eğer gereken ekipmanlara sahip değilseniz, hız aşırtma işlemine bulaşmamanızı öneriyoruz.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Sıvı nitrojen lazım bize. Ama oc şans işi. Benim işlemcim 5.5 i görür aynı işlemci aynı kart aynı düzenekte senin işlemci 5.3 görür. Üretim şansı. Cpu’lar muazzam bir donanım. İnsan aklı alamıyor silikondan kumdan üretilen ufacık şeyin neler yaptığına…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

z170 te nasıl nasıl çalıştırmış acaba.?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Yahu bırakın bu saçma sapan işleri hadi 1 saat hız aşırttın 2 saat aşırttın sonra nolacak… Eskidendi o işler adama gülerler aga.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

çoştu ne allah aşkına

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bu daha bir şey mi? FX8350 ile 9 Ghz i gördüler.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Aralık 2018 fiyatı 4000 TL. Dir. Kayıtlara geçilsin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

z370’te dahi kullanabilmesi şaibeliyken (bios güncellemesi ile mümkün deniyor); nasıl oluyorda z170’te çalıştırmış şaşırdım. Kesinlikle özel bir bios sürümü yüklenmiş olmalı. Aksi halde i9 9900k’yı kullanabileceğimiz yonga seti z390. Ayrıca 8700k kullanıcısıyım ve 5.3 ghz’lara ulaştım. 5.5 ghz öyle aman aman bir seviye değil keza 2 yıl önce sıvı hidrojen ile 7.5 ghz’ı gören 7700k yı bir çoğumuz hatırlar.

" Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Core i9-9900K hız aşırtmada çoştu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!