Okunma

Intel’den Uzun Menzilli WiFi


17 Mart 2008 Pazartesi 22:00
Intel’den Uzun Menzilli WiFi
Intel, kablosuz iletişim konusunda önemli bir adım attı. Yeni geliştirilen bir teknolojiyle, kablo çekmenin maliyetli veya imkânsız olduğu yerler arasında geniş bant veri hattı kurulabiliyor. Ek bir lisanslama gerektirmeyen frekanslar üzerine çalışan teknoloji, aslında temelde kablosuz ağlarımızda kullanılan 802.11 standardına benziyor. Fakat TDMA (time division multiple access) tekniğiyle klasik WiFi birleştirilerek ortaya, gelen giden veri paketinin hesabını tutmak için fazla vakit ve bant genişliği harcamayan bir bağlantı biçimi ortaya konuşmuş oldu.

Nereye Uygun?

Bu teknoloji 100 KM mesafeye kadar, iki antenin karşılıklı birbirini görmesi durumunda çalışabiliyor ve birkaç Mbit iletim hızı sunabiliyor. Rural Connectivity Platform olarak anılan teknoloji, bu sene içinde Vietnam, Hindistan, Güney Afrika ve Panama gibi ülkelerde denenmiş durumda. Özellikle veri iletimi için kablo çekilemeyen noktalarda başarıyla çalışıyor.
Intel’in tahminlerine göre noktadan noktaya iletim için tam çözümün maliyeti 1000 dolar gibi bir fiyat olacak. Kaç kilometrede çalışırsa çalışsın, kablo maliyetlerini azaltması ve imkânsız yerlere erişimi mümkün yapması açısından değerli bir girişim olacağı kesin.

Bilgi için: Intel
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel’den Uzun Menzilli WiFi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den Uzun Menzilli WiFi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den Uzun Menzilli WiFi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "