Okunma

Intel grafik kartı piyasasına sağlam bir giriş peşinde!


09 Kasım 2017 Perşembe 22:00
Intel grafik kartı piyasasına sağlam bir giriş peşinde!

Intel, AMD Radeon Technologies içerisinden yaptığı dev transfer ile grafik kartı piyasasına güçlü bir giriş yapmak istediğini gösterdi. Raja Koduri bundan böyle yeni şirketinde Intel markasıyla üretilecek GPU donanımların başındaki isim olacak.

Intel dev AMD transferiyle gündemde!

AMD Radeon Technologies’in başındaki Raja Koduri, Intel’de ayrık grafik kartları için kıdemli başkan yardımcısı ve baş mimar olarak görevlendirilmiş durumda. Böylece şirket, pazarda AMD ve NVIDIA ile gireceği rekabet için önemli bir adım attı.

Şirketin grafik kartları için en son girişimi Larrabee adıyla anılmıştı. Daha sonra bu kart, Xeon Phi serisi altında HPC uygulamaları için süper ölçeklendirilebilir çoklu çekirdek işlemci haline dönüştürülmüştü.

Intel, AMD

Öte yandan gelişmeler iki farklı teorinin oluşmasına sebep oldu. Bunlardan ilki yakın zamanda CPU ve GPU’yu bir araya getiren ilk çok çipli modüllerin duyurulması. Bu modüller sebebiyle işlemci ve grafik donanımlarının bu yola girebileceği düşünülüyor. Diğeri ise, AMD’nin Intel ile yakın kalarak kendisine de fayda sağlamak istemesi.

Intel’in sıfırdan büyük bir ürün mü tanıtacağı, endüstriyi farklı bir yöne mi kaydıracağı yoksa elindeki ürünleri mi geliştireceği de merak konusu. Tabii ki şirket sıfırdan başlamaya kadar verişe Ar-Ge süresi de uzayacaktır. Bir seçenek ise süreci hızlandırmak için AMD’den GPU lisanslamak olabilir.

Intel’in Koduri ile neler gerçekleştireceğini zaman gösterecek.

:: Bu gelişme konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Intel grafik kartı piyasasına sağlam bir giriş peşinde!”

  1. smtfra blc dedi ki:

    (giremedi)

  2. estarabim dedi ki:

    İntel’in bir NVIDIA seviyesine gelmesi için en az 10-15 sene gerekli. Bence NVIDIA İntel’i satın alacak gelecekde.

" Intel grafik kartı piyasasına sağlam bir giriş peşinde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel grafik kartı piyasasına sağlam bir giriş peşinde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel grafik kartı piyasasına sağlam bir giriş peşinde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "