Okunma

Intel’in 4 Çekirdek Planları


14 Mart 2008 Cuma 22:00
Intel’in 4 Çekirdek Planları
Dizüstü bilgisayarlar isimlerini aldıkları ‘diz üstünde kullanım’ günlerini geçmişte bırakalı çok oldu. Çift çekirdekli işlemcilerin abartılı güç ihtiyaçları ve ısınmaları nedeniyle, soğuk havalarda ısınma ihtiyacı haricinde diz üstünde laptop kullanımı sadece üçüncü derece yanıklarla sonuçlanabiliyor artık.

Intel de bu durumu çözmüş olacak ki, "madem dizüstü bilgisayarlar yavaş yavaş masaüstünün yerini alıyor, neden abartıp dört çekirdekli işlemci hazırlamıyoruz?" gibi bir soruya cevap niteliğinde, 45nm dört çekirdekli dizüstü işlemcilerini yakın zamanda çıkarmayı planlıyor. Montevina olarak da bilinen Centrino 2 yongaların yılın ikinci yarısında çıkmasından sonra, dört çekirdekli QX9300 işlemcilerin sahneyi alması bekleniyor. Bakalım Core 2 Extreme ile bile yüksek güç gereksinimi duyan Intel işlemciler, dört çekirdeği dizüstünde yakmadan nasıl sunacak.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

Geri bildirim