Okunma

Intel’in Grafik Planları


17 Mart 2008 Pazartesi 22:00
Intel’in Grafik Planları
Intel’in grafik işlemcisi pazarındaki liderliğinden bahsedersek sanırız biraz kafanız karışır. Grafik kartı üretmeyen bir firma nasıl lider olabilir? İşin içine tümleşik grafik işlemcileri kattığımızda karşımıza çıkan tabloda önemli bir güç olarak görünen Intel, tümleşik olmayan grafik kartı konusunda da çalışmalar yapıyor. Tabii sonuçta çıkacak ürünlerin ATI ve Nvidia‘ya rakip olması beklenirken, bunun nasıl yapılacağı daha fazla ilgi çeken bir kısım.

Hafiften İşlemciye Benzer…

Intel’in grafik işlemcisi konusunda gideceği yol, görünene göre ATI ve Nvidia yongalarıyla bazı farklılıklar gösterecek. Yeni grafik işlemcileri çalışma biçimi olarak x86 işlemcilere benzeyecek; fakat içlerinde yeni komut setleri ve birçok çekirdek (mesela 16) bulunacak. Intel duyuracağı yeni SSE benzeri komut setleriyle bu işlemcilerden daha fazla iş çıkartmayı hedefliyor. Bu grafik işlemcileri DirectX, OpenGL ve raytracing işlemlerini komut seti seviyesinde destekleyecek.

AMD’nin Fusion olarak duyurduğu projenin bir benzeri üzerinde de çalışan Intel, tamamen bütünleşmiş grafik ve işlemci sisteminin ikinci nesil 45 nanometrelik işlemcilerden önce çıkmayacağını da belirtti.

:: Intel harici grafikte başarılı olabilecek mi?

Bilgi İçin: Intel
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel’in Grafik Planları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    işallah başarılı olur. ne kadar çok üretici o kadar rekabet. başka bi firma da intel ve amd ye alternatif işlemci üretse ne güzel olur

" Intel’in Grafik Planları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’in Grafik Planları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’in Grafik Planları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "