Okunma

Intel, İşlemci Birimlerini Birleştiriyor


21 Kasım 2014 Cuma 09:30
Intel, İşlemci Birimlerini Birleştiriyor

Silikon devi Intel, PC ve Windows tabanlı tablet tarafındaki başarısını şimdilik Android ekosisteminde yakalayabilmiş değil. Mobil operasyonlarda yaklaşık 7 milyar dolar seviyesinde zarar eden Intel, üreticilere verdiği destek uygulamasını da kaldırmıştı.

:: Intel üreticilere akan musluğu kesecek

Intel’in mobil taraftaki başarısını artırma yönündeki hedeflerini uygulamaya başladığını görüyoruz. Firmadan gelen açıklamaya göre mobil işlemcilerle, bilgisayar ekosistemlerinde kullanılan üst seviye işlemci bölümleri birleştirilecek.

Intel, 40 milyon işlemciyle bu yıl tabletlerdeki yerini aldı. Tabletteki rakamlarını artırmanın yanında akıllı telefonlardaki rakamlarını artırmak isteyen firma, yeni nesil ürünlerini de buna göre dizayn edecek ve pazarlayacak.

Belki isimlendirme değişiklikleri de yapacak olan Intel, pek çok farklı işlemci serisi yerine daha bütün bir isimlendirme stratejisi izleyebilir. 

Mesela telefonda Atom işlemci yerine Intel Core adını duyduğunuz bir işlemci olsa daha iyi olmaz mıydı? İsim algısı da firmalar için oldukça önemli bir nokta. Bakalım bölümlerin birleşmesinden sona işlemci isimlendirmelerinde de değişiklikler olacak mı merakla bekliyoruz.

:: Intel’in mobil işlemcilerle PC sınıfı işlemcilerinin bölümlerini birleştirme kararını nasıl buluyorsunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Intel, İşlemci Birimlerini Birleştiriyor”

 1. nyoo dedi ki:

  Atom ismi ayný Windows 8 ismi gibi bende çok kötü bir intiba býraktý, makalede belirtildiði gibi isim deðiþikliði firma için faydalý olacaktýr. Ayrýca on yýllardýr geliþen X86 mimarisinin kýsa vadede olmasa da orta vadede ARM’a yenileceðini düþünüyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İntelli nvidialı bi telefon olsa da alsak 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  24 saatte biten bataryalar, yerini bir kaç saate bitenlere bırakacak desenize..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Intel işlemleri ailece severek kullanıyoruz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İntel yeni nesil yongaları ile mobilde arm geçecektir

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İslemci boyutlari ayni olduysa ayri tutmanin bir onemi yok. Hehehe

 7. tachyon dedi ki:

  Intel Lisans ücretini ödeyip Arm tabanlý iþlemci üretmeli. Týpký Amd’ye 64bit lisans ücreti ödediði gibi. Açýkça görülüyor ki x86 tabanlý iþlemci mimarisi mobil teknolojilere verimli þekilde uyarlanamýyor.

" Intel, İşlemci Birimlerini Birleştiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel, İşlemci Birimlerini Birleştiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel, İşlemci Birimlerini Birleştiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "