Okunma

Intel işlemciler için güvenlik güncellemesi çıktı!


15 Mayıs 2019 Çarşamba 16:00
Intel işlemciler için güvenlik güncellemesi çıktı!

Ocak 2018’de ortaya çıkan ve adeta bilgisayar dünyasını sarsan Meltdown ve Spectre açıkları, işlemci ve yazılım arasındaki donanım bariyerinin devre dışı bırakılarak kullanıcı verilerine erişebildiğini gözler önüne sermişti.

Bu iki büyük güvenlik açığını geçtiğimiz yılın sonlarına doğru ortaya çıkan Foreshadow takip ederken, araştırmacılar bu kez Intel’in spekülatif yürütme teknolojisini benzer şekilde kullanan dört yeni tekniği daha gün yüzüne çıkardı.

Intel işlemciler güvenlik açığı ile karşı karşıya!

Zombieload, RIDL & Fallout ve Store-to-Leak Forwarding isimli bu teknikler genel toplamda Mikro Mimari Veri Örnekleme (MDS) olarak adlandırılıyor. Bu güvenlik açıkları hakkında detaylı bilgileri bir araya getiren CPU.fail internet sitesi, javascript kodları ile bu açığı gözler önüne seren bir video yayınladı.

2011 yılından bu yana piyasaya sürülen Intel işlemciler bu güvenlik açıklarından etkileniyor. Sadece Intel’in 8. ve 9. nesil Core serisi ve 2. nesil ölçeklendirilebilir Xeon işlemcilerinde bu açıklara karşı bir donanımsal koruma bulunuyor.

Windows, Linux, ChromeOS ve MacOS işletim sistemleri için MDS saldırılarına karşı güvenlik güncellemesi yayınlandı. Buraya tıklayarak Microsoft’un Windows için hazırladığı güncelleme hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel işlemciler için güvenlik güncellemesi çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel işlemciler için güvenlik güncellemesi çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel işlemciler için güvenlik güncellemesi çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "