Intel yeni yol haritası ile şaşırttı


14 Aralık 2019 Cumartesi 20:00
Intel yeni yol haritası ile şaşırttı

Son aylarda işlemci üretimi konusunda başı dertte olan Intel, farklı hedeflerinin olduğunu söylemişti. AMD Ryzen işlemcilerin yükselişi karşısında pazar payı kaybeden şirket, bu kaybın kendileri için önemli olmadığını ve pazar payı endişelerini bir kenara ittiklerini söylemişti. Bazı yanlış hesaplamalar ve alınan projeler sonucu 10 nm işlemci üretiminden vazgeçen Intel, işlemciler için yol haritasını açıkladı.

Intel işlemciler için yol haritası belli oldu

Geçtiğimiz yıllarda işlemci pazarının yüzde 90 gibi büyük bir çoğunluğunu elinde bulunduran Intel, son zamanlarda Ryzen işlemcilerin yükselmesi sebebiyle kan kaybediyor. Rakibi AMD, 41 dolarlık hisse senedi fiyatıyla son yıllardaki en büyük artışı yaşıyor. Ancak, Intel’e göre pazar payı her şey değil. Yeni yol haritasına göre, Intel 10 yıllık bir plan belirlemiş durumda.

Intel işlemciler

Bazı yanlış hesaplamalar ve alınan projeler sebebiyle Intel, 10 nm işlemci üretimini durdurduğunu açıklamıştı. 10 nm yerine direkt 7 nm üretime geçmeyi planlayan firma, 2020 yılında 14 nm+++ işlemciler ile karşımıza çıkacak. Intel’in planına göre, 2029 yılında 1.4 nm üretime geçilmesi hedefleniyor. 2021 yılında 7 nm üretimden sonra 2023 yılında 5 nm, 2025 yılında 3 nm ve 2027 yılında da 2 nm üretime geçilmesi planlanıyor. Bu tabloya göre firma, iki yılda bir üretim teknolojisi geliştirmeyi düşünüyor.

Intel

Tabloya göre, belirtilen yıllarda üretim teknolojileri geliştirmeye başlanacak. Her üretim teknolojisi, + ve ++ olmak üzere iki farklı versiyona sahip olacak. Ancak Intel’in daha önceki tablolarına bakarsak, 2017 yılında 10 nm üretim teknolojisine geçileceği planlanmıştı. Bu yıl yaşanan aksaklıkların ileri ki yıllarda tekrar etmesi, bu tablonun gecikmesine neden olabilir.

Tablo çoğu şeyi gösterse de, firmanın nasıl bir yol izleyeceği hala kafaları karıştıran bir durum. Düğüm yıllarında yeni üretime mi geçilecek yoksa optimize edilmiş sürüm mü kullanılacak henüz bilinmiyor. Örnek vermek gerekirse, 2023 yılında direkt 5 nm üretime de geçilebilir veya 7 nm++ ile devam edilebilir.

2018 ve 2019 yılında yapılan yanlış hesaplamalar, firmanın düzenini bozmuş durumda. Sıkışık bir durumda bir yandan 14 nm+++ gelişimini sürdüren ve bir yandan da 7 nm  üretime hazırlanan Intel’in planları, herhangi bir gecikme sonrası tekrar bozulabilir.

Siz açıklanan yol haritası ve 2020 yılında gelecek işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Intel yeni yol haritası ile şaşırttı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  10 senede 10 nmye geçememiş olmasının nedeni rakibinin olmamış olması olabilir mi aynştayn? Ayrıca artık teknolojide ivme yakalandı. Güç ihtiyacı ve artan taleple teknoloji daha hızlı gelişiyor. TSMC’nin 2 nm geliştirme hayali var nereye kimsenin 1.4 nm hayali yok. 9 seneye her türlü 1 nm üretim teknolojisini ve altlarını göreceğiz tabi teknoloji kısıtlaması olmadıkça.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  10nm 10 senede geçemeyen iki sedebir nasıl olacak hele 1.4 kimsenin böyle bir haysli bile yokken boş hayaller bence

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Nanometre falan anlamam oyunlarda intel amd ryzen 3 serisinin önünde. Yeni çıkacak 10 serisi ile biraz daha farkın artacağını düşünüyorum.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Gündüz yediğim hurmalar…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  İntel yıllardır Cartel işlemci piyasasını elinde tutmayı başardı fahiş fiyatlarla işlemci sattı Çünkü rakibi yoktu şu an işler değişti Kral geri döndü yok olmaya mahkum sun �ntel

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ben bile 7nm ye gectim 🙂

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha 10nm de bi başarı sağlayamayan intel 1.4 nm yimi hedefliyor pfff bırak hayalleri inteeeel o zamana beyaz eşyalara işlemci yaparsın iflasin eşiğinde kalırsın sen inteeel AMD seni yok edicek

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  icraata bakmak lazım. yıllar sonra tahtı sallanıyor adamların. yıllarca rekabetsiz bir ortamda rahat rahat at koşturuyorlardı. artık devir değişti. bu ortamda söylediklerini başarmaları zor bence

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Niçin bugün 1.4 nm için yatırım yapmayıp, 2029 yılında yapmayı planlıyorlar acaba? 🤔

  Kapitalizm kokuyor resmen.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   agırdan alıyorlar yavaş yavaş satıcaklar 1.4 nm şimdi yapsalar ekmek bir anda biticek Grefene geçiş şart bu arada nereye kadar slikon sınıra geliyorlar grefende çıgır açılacak bir teknoloji 100 ghz leri görebiliriz

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Yap bakalım hemencecik 1.4nm

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Gezi parkı eylemlerine destek veren bankalarda zamanında isteyen parasını bizden çekebilir, etkienmeyiz demişti. Sonra gördüler.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Amd 7nm ye çoktan geçti çöküşünüz yakın ve tekeliniz bitti artık

" Intel yeni yol haritası ile şaşırttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel yeni yol haritası ile şaşırttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel yeni yol haritası ile şaşırttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)