Intel işlemciler PCIe 4.0 desteği ile şaşırtacak!


22 Mart 2020 Pazar 15:05
Intel işlemciler PCIe 4.0 desteği ile şaşırtacak!

Yeni işlemcilerini tanıtmaya hazırlanan Intel, hem mobil hemde masaüstü pazarına iddialı bir giriş yapmanın peşinde. AMD’ye karşı pazar kaybı yaşayan şirket, tüketicilerin güvenini tekrar kazanmak istiyor. Yeni tanıtılacak 10. nesil işlemcilerin haricinde, 11. nesil işlemciler için de bazı bilgiler ortaya çıktı. Gelen haberlere göre, 11. nesil Intel işlemciler PCIe 4.0 desteği ile birlikte gelecek.

3. nesil Ryzen işlemciler ve X570 anakartlarında PCIe 4.0 desteği sunan AMD, rakibine göre daha önce davranmış oldu.

11. nesil Intel işlemciler PCIe 4.0 desteği ile geliyor

2020 yılının sonunda gelmesi beklenen Rocket Lake Intel işlemciler PCIe 4.0 desteği ile birlikte gelecek. Ancak coronavirüs salgını sebebiyle donanım dünyası da birçok değişikliğe uğramak zorunda kaldı. Ürün tanıtımları ertelenirken, stok ve üretim sıkıntıları da baş gösterdi. Bu yüzden, 2020 yılı içerisinde tanıtılacak ürünlerde gecikmeler meydana gelebilir. Uzmanların tahminine göre, virüs salgını en iyi ihtimalle sonuçlanırsa bu yılın son çeyreğinde donanım üretimi tekrar artışa geçebilir.

intel PCie 4.0 desteği

Rocket Lake işlemciler ile birlikte gelecek olan 500 serisi anakartlar, birçok farklı özelliği de beraberinde getirecek. PCIe 4.0 desteği de bunlardan bir tanesi. 11. nesil işlemcilerin getireceği bir diğer yenilik ise yeni işlemci çekirdeği mimarisi. Tamamen farklı bir mimari ile geleceği söylenen işlemcilerin, küçük bir ihtimalle de olsa Tiger Lake mimarisini kullanma ihtimali var.

20 şeritli PCI Express 4.0 bağlantısı sayesinde, GPU için x16 ve NVME sürücüsü için de x4 şeritli bağlantı sağlanacak. Böylece hem birincil ekran kartı hem de NVME depolama alanı PCH(Platform Kontrol Merkezi)’ye değil, doğrudan işlemciye bağlanacak. Ayrıca DMI(Doğrudan Ortam Arabirimi) x8 bağlantısına yükseltilecek. İşlemcide ki kuzey ve güney köprüsünü birbirine bağlayan DMI, x8 bağlantısı ile birlikte yaklaşık 8 GB/sn aktarım hızına imkan tanıyacak.

Yeni işlemciler ile birlikte Intel Xe dahili grafik birimi de kullanılacak. Böylece HDMI 2.0b ve Display Port 1.4a desteği de sunulacak. Ayrıca Thunderbolt 4.0 desteği yeni işlemciler ile birlikte kullanıcılara sunulacak.

Siz yeni Intel işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz bir işlemci alacak olsanız hangi markayı tercih ederdiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Intel işlemciler PCIe 4.0 desteği ile şaşırtacak!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Intel yeni nesliyle AMD yi yakalamaya çalışacakta acaba AMD yeni nesli ile işi daha ne kadar ileri taşıyacak. Intel yıllarca piyasa hakimi olduğu için rahat davrandı amdyi önemsemedi şimdiyse yakalamaya çalışıyor.

  1. utorrent72 dedi ki:

   Tekli çekirdek performansında şuan intel üst segmente rakipsiz bu da 8 çekirdeğe kadar olan işlemlerde eline su dökülemeyeceği anlamına geliyor.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amd b550 anakartlarda pci4 nvme çalıştırırsa intelin 10. Nesli başlamadan biter

  1. utorrent72 dedi ki:

   Neden? PCI 4.0 belki 2022’de filan lazım olur RTX 3000 serisinin PCI 4.0 ihtiyacı olma olasılığı yok desem yeridir.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Öyle bir başlık yazmışsın ki
  Sanki 4.0 desteğini Intel icat etti.
  Sanki babanın şirketi editör gibi haber yapın amatörler gibi değil

 4. utorrent72 dedi ki:

  Şu PCI 4.0 çok da önemli bir konu değil şimdilik yani sadece slot SSD konusunda ihtiyaç olur onların da fiyatı çok tuzlu yani ekran kartı konusunda lazım olacağı zamanlarda zaten intel 11. nesili çıkarmış olacak.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İntel çok paraya aynı sonuç apple gibi

  1. utorrent72 dedi ki:

   ne alaka bir örnek verebilir misin?

" Intel işlemciler PCIe 4.0 desteği ile şaşırtacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel işlemciler PCIe 4.0 desteği ile şaşırtacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel işlemciler PCIe 4.0 desteği ile şaşırtacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "