Intel Nervana Nöral Ağ İşlemcisi duyuruldu!


18 Ekim 2017 Çarşamba 11:00
Intel Nervana Nöral Ağ İşlemcisi duyuruldu!

Yapay zeka arenasında mücadeleler giderek kızışıyor. Son olarak biraz gecikse de Intel, özellikle yapay zeka için tasarlanmış yeni işlemci ailesi ile rakiplerini alt etmek hedefinde. İşte, Intel Nervana Nöral Ağ İşlemci (NNP) ailesinin ilk detayları.

Intel Nervana yapay zeka ihtiyaçlarını çözecek!

Makine öğrenimi ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan NPP ailesinin kişisel bilgisayarlar değil, veri merkezleri odaklı olacağını baştan belirtelim. Günümüz yapay zeka iş yükü, NVIDIA ve ARM gibi şirketlerden gelen grafik işlemciler veya GPU’lar ile çözülüyor.

Bu şirketlerin işlemcilerine olan talebin de ciddi artış gösterdiği biliniyor. Hatta NVIDIA gelirlerinin yıldan yıla yüzde 56 oranında artması, bunun en büyük göstergesi diyebiliriz. Google da bu alanda harekete geçerek kendi Tensor İşlem Birimleri’ni tasarlamaya başladı. Bu birimler şirketin bulut bilişim tarafına güç verecek.

Intel Nervana Nöral Ağ İşlemcisi

Intel yapay zeka için gereken donanım yeteneğini ise çeşitli şirketleri satın alarak sağlamış durumda. Bu şirketler ise Mobileye, Movidius ve Nervana System olarak sıralanıyor. Şimdiye dek Lake Crest kod adı altında geliştirilen NPP işlemcilerde en etkin rolü ise Nervana Systems’in üstlendiği adlarından belli. Şirket, derin öğrenme modelleri için daha hızlı eğitim süresi konusunda öne çıkıyor. Intel, işlemci üretimi konusunda Facebook’tan da öneriler alındığını belirse de detayları açıklamıyor.

Şu an için işlemciler hakkında maalesef pek fazla detay paylaşılmış değil. Öte yandan Intel, 2020 yılına kadar derin öğrenme eğitim hızlarını  GPU’lar ile kıyaslandığında 100 kat artıracakları konusunda oldukça iddialı. NPP’lerin müşterilere ne zaman sunulacağı konusu da muallak.

:: Intel’in yapay zeka konusundaki çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel Nervana Nöral Ağ İşlemcisi duyuruldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Nervana Nöral Ağ İşlemcisi duyuruldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Nervana Nöral Ağ İşlemcisi duyuruldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?