Intel Rocket Lake işlemciler stok sorunu yaşayabilir


06 Nisan 2021 Salı 11:02
ABONE OL
Intel Rocket Lake işlemciler stok sorunu yaşayabilir

Bilgisayar pazarında yaşanan stok sorunları, pek çok kişinin canını sıktı. Taleplerin karşılanamaması sonucu oluşan stok sorunu ekran kartı, işlemci ve otomobil sektörlerinde kritik seviyede. İşlemci pazarında ise bu sorundan en fazla etkilenen üretici AMD oldu. Intel’in çiplerini kendi tesislerinde üretmesi, bu sorundan daha az etkilenmesini sağladı. Ancak raporlar, Intel Rocket Lake işlemciler için gelecekte stok sorunlarının yaşanacağını belirtiyor.

Ryzen 5000 serisi işlemcileri tedarik etmek oldukça zorlaştı. Ancak ekran kartı pazarı daha ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya.

Intel Rocket Lake işlemciler stok sorunu ile karşı karşıya

Wccftech, yaptığı özel haberde Rocket Lake işlemciler için kötü haberi verdi. Şimdiye kadar stok sorunlarıyla fazla muhatap olmayan mavi takım, yeni işlemcilerde sıkıntıya girecek. Pek çok kişiye göre AMD Ryzen 5000 serisi işlemciler, özellikle üst seviyede daha iyi konumda. Ancak yaşanan stok sıkıntıları, Ryzen 9 5900X ve Ryzen 9 5950X işlemcilerini bulunamaz kıldı.

AMD’nin yaşadığı stok sıkıntıları, Intel’in geçirdiği zor zamanlara bir nebze de olsa ilaç gibi geldi. Ancak bu süreç fazla uzun sürmeyecek. Intel, ortaklarına yılın ikinci çeyreğinde Rocket Lake işlemciler için stok sorunu yaşanacağını bildirdi. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca özellikle alt seviyede stok sorunun yaşanması beklenmiyor. Ancak bu süreden sonra stok sorununun yeni işlemcileri sert bir şekilde vuracağı belirtildi.

Tedarik sorunu ilk önce i9 işlemcileri vuracak. Daha sonra sıra i7 ve i5 işlemcilere gelecek. i9-11900K‘nın artan Amazon fiyatı da buna kanıt olarak gösteriliyor. Intel tarafında yaşanan sorunun esas nedeni ise TSMC’nin aksine yeterli üretim kapasitesinin olmaması. Bu sebeple Amerikalı üretici, 20 milyar dolarlık yeni bir tesis kurmaya karar verdi. Ancak, bu tesisin planlanan açılış yılı ise 2023.

Distribütörler ve perakendeciler de dahil olmak üzere Intel ortakları, ortalama 30 ile 45 günlük işlemci stokuna sahip. 12. nesil Alder Lake işlemcilerin ise Eylül ayında tanıtılacağı belirtiliyor. Bu durumda Intel, gelecekte daha büyük bir stok sorunu yaşayabilir.

Intel Rocket Lake işlemciler ile yaşanması beklenen stok sorunu, bilgisayar toplamayı planlayan kişileri da kararsız bıraktı. i9-11900K ve i7-11700K’nın aldığı kötü yorumlar, tüketicileri kararsız bıraktı. Pek çok kullanıcı, üst seviyede AMD’ye yönelmek istiyor ancak stok bulamıyor. Rocket Lake işlemcilerinin stokları da biterse kullanıcılar işlemcisiz kalabilir.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Sesli Güldüm.

" Intel Rocket Lake işlemciler stok sorunu yaşayabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Rocket Lake işlemciler stok sorunu yaşayabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Rocket Lake işlemciler stok sorunu yaşayabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!