Okunma

Sandy Bridge’i İlk Biz Test Ettik


03 Ocak 2011 Pazartesi 09:10
Sandy Bridge’i İlk Biz Test Ettik

Intel’in uzun süredir üzerinde çalıştığı ve büyük beklentilerinin olduğu Sandy Bridge mimarisine sahip işlemciler nihayet duyuruldu. (Intel Sandy Bridge ShiftDelete.Net’te)

ShiftDelete.Net test merkezinde test ettiğimiz Sandy Bridge tabanlı Core i7 2600K modelinin detaylarına geçmeden önce yeni mimariyi kısaca tanıyalım. (Core i7 2600K’nın İlk Test Sonuçları)

Sandy Bridge mimarisi önceki nesillere kıyasla büyük bir yenilik getiriyor. 32 nm’lik bu mimari ile işlemci, bellek kontrolcüsü ve grafik yongası bir araya getiriliyor.

Yeni nesil mimarinin diyagramı bu şekilde

Her Şey Bir Arada

Bu şekilde anakart ve yonga seti üzerinde diğer bileşenlere daha çok yer ayırlması ve genel olarak boyutların küçülmesinin yanında, işlemcinin içindeki bileşenler arasında daha hızlı ve uyumlu bir çalışma sağlanabiliyor.

Sandy Bridge’de üzerinde durulan en önemli konu ise grafik yongası. Intel’in bugüne kadar tasarladığı grafik işlemcilerden çok daha güçlü olan yeni grafik işlemciler o kadar iddialı ki, giriş ve orta seviye ekran kartlarına tehdit oluşturacak gibi duruyor.

Intel Core i7 2600K

Intel, Sandy Bridge mimarisine sahip toplam 29 adet işlemci piyasaya sürecek. Piyasaya çıkacak masaüstü işlemciler arasında en üst model olan Core i7 2600K’ShiftDelete.Net test merkezinde detaylı bir şekilde test ettik.

29 işlemcinin yanı sıra bunlarla uyumlu 10 yeni yonga seti de bizlerle buluşuyor. Masaüstü yonga setleri P67, H67, Q65,Q67 ve B65 modellerinden oluşacak.

P67 yonga seti, işlemcinin içindeki grafik yongasını kullanmadan yüksek performanslı sistemler oluşturmak isteyenlere hitap ederken. H67 yonga seti grafik yongasını ekran kartı olmadan kullanmak için kullanılacak.

P67 yonga seti ile Sandy Bridge ilişkisi

Masaüstünün En Güçlüsü

Masaüstü modelleri arasında en üst model olan Core i7 2600K, yeni seri ile birlikte gelen LGA 1155 soketini kullanıyor. 3,4 GHz’lik dört çekirdekli bu işlemci, HyperThreading ile sekiz işlem birimine sahip oluyor. Turbo Boost özelliğine de sahip olan işlemcide 8 MB

Şimdi yeni nesil Sandy Brigde mimarisine sahip masaüstü işlemciler arasında en üst model olan Core i7 2600K’nın ShiftDelete.Net test merkezinde yaptığımız testlerinin sonuçlarını görelim.

Gigabyte P67A-UD4

Intel’in Sandy Bridge destekli P67 yonga setine sahip ilk modellerden biri de Gigabyte’ın P67A-UD4 adlı anakartıydı. Bizler de Core i7 2600K’nın ilk testlerini Gigabyte P67A-UD4 ile yaptık.

LGA 1155 soketine sahip olan anakartta, dört adet DDR3 bellek slotu yer alıyor. Hız aşırtmayla birlikte 2133 MHz’e kadar bellek desteği sunabilen kartın üzerine 16 GB DDR3 bellek takılabiliyor.

Yeni nesille birlikte Intel’in resmi olarak destek verdiği SATA 6 Gbps portlarından, Gigabyte P67A-UD4’ün üzerinde iki adet bulunuyor. Bunun yanı sıra 4 adet de SATA 3 Gbps portu var.

Kartın üzerinde iki adet USB 3.0 girişi var

USB 3.0 girişleri de anakartta ihmal edilmemiş. İki tane harici ve bir tane dahili olmak üzere toplam 3 tane USB 3.0 portu bulunuyor. Kartın üzerindeki USB 2.0 girişi sayısı ise 8 adet harici ve 3 adet dahili bağlantıyla beraber 11 tane.

Gigabyte Teknolojileri

Gigabyte P67A-UD4, PCI-Express 2.0 slotları açısından da zengin sayılabilecek bir anakart. Kartta bir adet PCI-E x16, bir adet PCI-E x8 ve üç adet PCI-E x1 slotu bulunuyor. Ayrıca iki adet de PCI slotu yer alıyor.

Karttaki bileşenlerin hepsi uzun ömürlü malzemeden üretilmiş

P67A-UD4’te Gigabyte’a özel bazı teknolojiler de yer alıyor. Bunların başında Ultra Durable 3 adı verilen dayanıklı malzeme standardı geliyor. Bu şekilde bileşenlerin çok uzun ömürlü olması hedeflenmiş.

Bilgisayar kapalıyken cihazlarınızı şarj etmeye yarayan On/Off Charge, USB üzerinden daha fazla güç çıkışı sağlayan USB Power gibi özelliklerin yanı sıra Dual BIOS ve SMART Recovery2 gibi özellikler de sistem güvenliği için önem taşıyor.

Anakart: Gigabyte P67A-UD4
İşlemci: Intel Core i7 2600K
Bellek: 2 x 2 GB Team Xtreem DDR3
Güç kaynağı: CoolerMaster 1000 watt
Sabit disk: Seagate Barracuda 1,5 TB
Optik Sürücü: LG 22X DVD yazıcı

{GRAPH::943}

{GRAPH::944}

{GRAPH::945}

{GRAPH::946}

{GRAPH::947}

{GRAPH::948}

{GRAPH::949}

{GRAPH::950}

{GRAPH::951}

{GRAPH::952}

{GRAPH::953}

{GRAPH::954}

{GRAPH::955}

{GRAPH::956}

{GRAPH::957}

{GRAPH::958}

{GRAPH::960}

{GRAPH::961}

{GRAPH::959}

{GRAPH::962}

{GRAPH::995}

Sonuç Olarak

Test sonuçlarından görüldüğü kadarıyla Sandy Bridge için beklediğimize değdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Core i7 2600K, dört çekirdekli bir işlemci olmasına rağmen AMD’nin altı çekirdekli modelinden çok daha iyi bir performans veriyor.

Ancak asıl şaşırtıcı olan şey Core i7 2600K’nın altı çekirdekli Core i7 980X’i birçok testte geride bırakması oldu.

Intel, Sandy Bridge ile beklentileri aştı

Yepyeni Bir Sayfa

Intel’in yeni nesil Sandy Bridge ile yepyeni bir sayfa açtığını söyleyebiliriz. Üst seviye olarak değil de orta-üst seviye olarak adlandırılan yeni bir serinin önceki modellerin üst seviyesinden de yüksek performans göstermesi beklentilerimizin epey üzerinde bir sonuç oldu.

:: Yeni nesil Intel işlemcilerinin performansını nasıl buldunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Sandy Bridge’i İlk Biz Test Ettik”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Benim kullandığım işlemci i7 2600k ve performansından oldukça memnunum, bir arkadaş 6970 ekran kartı testini sormuş tevafuken benim ekran kartım da 6970, şahsen profesyonel bir kimse değilim ama son nesil oyunları daima ultrada ve süper hızlı oynuyorum.

  Bu arada 12Gb ram var. windows7 puanlamada oyun grafiklerine ve işlemciye 7,9 yani en yüksek puanı veriyor 😀 tabi meslek modelleme olduğu için mecburen böyle bir sistem yaptım, borçlandık haliyle ama değdiğini düşünüyorum, sistem yapacak arkadaşlara tavsiyem çakışma olmaması için arçaları internette özel siteler var pragram uyumlu bileşenleri ekrana otomatik sıralıyo, tavsiye ederim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer Yanlış değilsem. 2 Kanal belelk desteklemesi eksik sayılmaz. 2×2 4 Gb Ram Alırsın daha sonra yine 2×2 4 Gb ram alırsın kullanırsın. Veyahut bazı markaların tek slota 4 Gb dual bellek kiti alırsın 16 gb a kadar gidersin. Zaten ondan ötesini kullanmakta ilerki zaman içindir. Ama Yinede profesyoneller için bir eksik sayılabilir İ7 2600K için.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Benim merak ettiğim dahili grafik yongasının üzerine üst sınıf bir ekran kartı takıldığında oyunlarda nasıl performans sergilediği..Bu sisteme birde GTX580 yada 6970 falan takıp oyun performansı hakkında bilgi verme şansınız varmı?? Dediğim şeyi sadece bir site yapmış ondada 2 tane oyunda test edilmiş :S Hem piyasada ekstra ekran kartıyla bir oyun testi yokken ilk olarak sizin yapmanız hem sizin hem bizim adımıza iyi olacaktır 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  süper bir işlemci bana göre tek eksik yanı 2 kanal bellke desteklemesi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  cpu-z bus speedi 99.8 MHz olarak göstermiş ne demek bu?

" Sandy Bridge’i İlk Biz Test Ettik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sandy Bridge’i İlk Biz Test Ettik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sandy Bridge’i İlk Biz Test Ettik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "