Okunma

Intel, ‘Şeylerin İnterneti’ Diyor!


26 Şubat 2014 Çarşamba 09:45
Intel, ‘Şeylerin İnterneti’ Diyor!

Mobil Dünya Kongresi’nin ilk gününde Intel Başkanı Renee James, basın toplantısında Intel’in en karmaşık mobil ağlardan en küçük cihazlara kadar genişleyen portföyünün detaylarını paylaştı. Şirketin ürün portföyü, günümüzün mobil ekosistemiyle rekabet edecek ve yeni nesil bilişim dönemi Şeylerin (Nesnelerin) İnterneti’ne (Internet of Things – IoT) yön verecek şekilde tasarlandı.

Şeylerin İnterneti, ayda iki kez çıkan online dergi SDN Teknosa Magazin’in de son sayısının kapak konusu. Dergiyi hala incelemediyseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Renee James, iki yeni Intel Atom işlemci, yeni LTE Advanced iletişim platformu ve Intel tabanlı mobil cihazların erişimini artırmak için Lenovo, ASUS ve Foxconn ile yapılan anlaşmalar hakkında bilgi verdi. Nesnelerin İnterneti kavramıyla birlikte mobil ve internete bağlı cihaz sayısındaki artışa değinen Intel Başkanı, maliyetlerin azaltılması ve servis sağlayıcıların gelişmiş bir müşteri deneyimi ile yeni hizmetleri sunabilmeleri için Intel’in ağ altyapısı mimarisini yeniden şekillendirdiğini anlattı.

Yeni atom işlemciler ve LTE advanced iletişim platformu

Intel, Android akıllı telefonlar ve tabletler için uzun pil ömrü, akıllı performans ve hızı bir araya getiren 2.13 GHz Intel Atom Z3480 (Merrifield) işlemcisini tanıttı. 64 bite hazır Yonga üzeri Sistem (SoC) olan Intel Atom Z3480, ana akım ve performans sınıflarında en iyi bilişim performansını sunuyor. Yoğun bilgişlem gerektiren uygulamalar, web uygulamaları ve medya düzenleme performansıyla da öne çıkan Merrifield, sınıfının en iyi pil ömrünü sunuyor.

64 bit bilişimin, masaüstünden mobil cihazlara doğru gelmeye başladığına dikkat çeken Intel Başkanı Renee James, Intel Atom işlemcilerin tamamının 64 bit bilişim deneyimini desteklediğini kaydetti. James, Intel’in Android için 64 bit işlemci sağlayan tek şirket olduğuna dikkat çekti.

Moorefield’ın detayları açıklandı

Bu yılın ikinci yarısından itibaren pazara sunulacak olan yeni nesil 64 bit Atom işlemcisi Moorefield, Merrifield işlemcinin sağladığı özelliklerin üzerine, 2.3 Ghz’e kadar çıkabilen iki çekirdek, daha gelişmiş bir grafik işlemci ve daha hızlı bellek desteği eklenerek oluşturuldu. Moorefield, Intel’in yine Mobil Dünya Kongresi 2014’te tanıtılan 2014 LTE platformu Intel XMM 7260 için optimize edildi.

Intel XMM 7260, 23 CA kombinasyonunu tek bir yongada destekleyen taşıyıcı birleştirme, TDD LTE için kategori 6 hız ve destek ile hizmet verilebilen coğrafyayı genişleten TD-SCDMA dahil olmak üzere rekabetçi LTE Advanced özellikleri sunuyor. Intel ve Ericsson’un tanıttığı 7260, LTE Advanced Kategori 6 veri oranlarına ulaşarak, taşıyıcı birleştirme teknolojisi ile 300Mbps downlink, 50Mbps uplink hızlarına eş zamanlı olarak çıkmayı başardı. Yılın ikinci çeyreğinde dağıtımına başlanması beklenen 7260, Intel’in 2013 yılında tanıtılan XMM 7160 platformu üzerine inşa edildi.

Halihazırda dünya çapındaki LTE ağlarının yüzde 70’inde sertifikalı çalışan 7160; artık akıllı telefonlar, tabletler, 2’si bir aradalar, Ultrabook sistemleri gibi farklı alanlarda da karşımıza çıkacak. Acer, ASUS, Dell, Lenovo ve Samsung’un da aralarında bulunduğu birçok üretici, Intel’in LTE çözümünü kullanan ürünlerini dağıtmaya başlamış durumda veya dağıtmayı planlıyor.

Güvenli mobil deneyim

Intel CEO’su Renee James, Intel Security ve McAfee’den gelen benzersiz veri ve cihaz güvenliği çözümlerinin, günümüz mobil cihazlarını korumada Intel’i lider konuma getirdiğini belirtti. Tüketicileri zararlı yazılımlara karşı proaktif bir şekilde koruyan Intel Device Protection Technology (Intel DPT), Intel tabanlı Android cihazlardaki bireysel ve kurumsal verileri ayırmaya fırsat veriyor.

James, ücretsiz ve tam donanımlı McAfee Mobile Security’nin Android ve iOS cihazlar için kullanılabilir durumda olduğunu da açıkladı. Güvenlik yazılımı, gelişmiş koruma özellikleri ve ilk kez Intel tabanlı mobil cihazlar için güvenlik eklemeleriyle, Intel tüketicilere en kapsamlı ücretsiz mobil çözümü sunuyor. Hırsızlığa karşı çözüm sunan ve cihazdaki kişilerin yedeklenmesini sağlayan Ücretsiz McAfee Mobile Security; antivirüs, uygulama koruması, web koruması ve çağrı ya da SMS filtresi özellikleriyle öne çıkıyor.

Intel etkinlikte, Android tabanlı cihazlar için özel uygulamalar geliştirilebilmesi için Intel Integrated Native Developer Experience’ı ve gömülü ve mobil uygulamaların geliştirilmesi için Intel System Studio 2014’ü de tanıttı.

Intel tabanlı mobil cihazların yaygınlaşması için yeni işbirlikleri

Intel, Atom işlemciler ile güçlenen ve Intel’in iletişim kanalıyla bağlanan tablet ve akıllı telefonların yaygınlaşması için lider cihaz üreticileri Lenovo, ASUS ve Foxconn ile üç yeni anlaşma imzaladı.

Intel ve Lenovo, Intel tabanlı yeni mobil cihazlarını 2014 yılı içinde tanıtmayı planlıyor. Her iki şirket de mühendislik becerilerini, performans sınıfındaki akıllı telefon ve tabletlerin benzersiz bir deneyim sunması için kullanacak. Lenovo, bazı Ultrabook ve çok modlu tasarımlarına Intel LTE bağlantısını dahil etmeyi de planladığını duyurdu.

ASUS da, Intel tabanlı akıllı telefon ve tabletlerini bu yıl içinde piyasaya sunacak. Kısa süre önce Intel işlemcileri ve iletişim platformuyla güçlendirilmiş ZenFone akıllı telefon serisini ve PadFone mini’yi tanıtan şirket, Mobil Dünya Kongresi’nde Intel Atom işlemci ve Intel LTE iletişimi bulunan ASUS Fonepad 7 LTE (ME3762CL) cihazını gün yüzüne çıkardı.

Son olarak Foxconn ve Intel, dünya çapında uygun fiyatlarla alınabilecek, yüksek kalitede Intel tabanlı Android tabletlerin üretimi konusunda işbirliğine gitti. Intel, bu yıldan itibaren tablet bilgisayarlardan başlamak üzere Foxconn ürünlerine Atom işlemci ve iletişim platformu sağlayacak.

Kablosuz ağları dönüştürmek, Nesnelerin İnterneti’ni geliştirmek

Mobil cihazlardaki patlama ve Nesnelerin İnterneti kavramının hızla gelişmesinin artan bağlantı ve gerçek zamanlı veri ihtiyacını doğurmasıyla birlikte, ağ altyapısı da dönüşüyor. Intel, açık standartlar ve yüksek hacimli ekonomik modellerle maliyetleri düşüren standart donanım ve yazılımlarıyla, hizmet sağlayıcılar için yeni hizmetler, olanaklar ve gelir modelleri oluşturarak bu dönüşümü hızlandırıyor.

Intel’in veri merkezleri ve buluttaki çalışmaları ile uyumlu iletişim ağlarına standart tabanlı yaklaşımın faydalarını sunmak için Intel, Alcatel-Lucent ve Cisco ile ağ işlev sanallaştırması (NFV) ve yazılım tanımlı ağ (SDN) teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için işbirliğine gittiğini açıkladı. Renee James, aralarında China Mobile, SK Telecom ve Telefonica’nın da bulunduğu dünya çapındaki operatörlerle kişiselleştirilebilir ve bağlamsal olarak farkında hizmetler yaratılması için NFV ve SDN’in avantajlarını ortaya koyan testlerin devam ettiğinin de altını çizdi.

:: Şeylerin İnterneti hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel, ‘Şeylerin İnterneti’ Diyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Intel Seyleri birbiriine baglayacagina, once bay trail serisine 64bit ve 4g destegi versin. ancak hp elite 1000 g2 model gorunurde var oda ne zaman cikacak belli degil.

" Intel, ‘Şeylerin İnterneti’ Diyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel, ‘Şeylerin İnterneti’ Diyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel, ‘Şeylerin İnterneti’ Diyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "