Intel’in Tiger Lake-H işlemci özellikleri sızdırıldı


21 Mart 2021 Pazar 19:00
ABONE OL
Intel’in Tiger Lake-H işlemci özellikleri sızdırıldı

Intel tarafından dizüstü bilgisayarlar için piyasaya sürülecek Tiger Lake-H işlemcisi serisinin tüm özellik ayrıntıları sızdırıldı. Seride üç 8 çekirdekli modele, AMD ile desteklenen bir 6 çekirdekli mobil yonga ikilisi eşlik ediyor.

Intel Tiger Lake işlemcilerinin özellikleri, söylentilerle uyuşuyor

Teknik özellikler, HXL isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından tablo halinde paylaşıldı. Bilgiler daha önce ortaya atılan söylentilerle eşleşiyor. Zira söz konusu söylentilerde üç 8 çekirdekli modelin, dizüstü bilgisayarlar için hazırlanan yeni Tiger Lake işlemcilere öncülük edeceği belirtiliyordu. Bu işlemciler daha önce 11. nesil 4 çekirdekli işlemcilerde bulunuyordu.

Intel Tiger Lake serisinin özellikleri sızdırıldı

Tabloya bakıldığında, 8 çekirdekli Core 19-11980HK işlemciler ortalama olarak saatte 2.6GHz ile 45 W güç kullanacak. Ancak çip 65 W’da çalışacak şekilde yapılandırılırsa bu 3,3 GHz’ye yükseltilebilir. Maksimum güçlendirme olanağı 5 GHz olarak belirlenirken, bu daha önce görüldüğü gibi yalnızca tek çekirdekte değil iki çekirdekte elde edilebilecek bir hızı temsil ediyor. 8 çekirdeğin tamamında ise maksimum yükselme hızı, 4,5 GHz olarak sabitlendi.

Diğer Core i9 modeli olan 11900H ise, benzer bir 8 çekirdekli yongaya sahipken, biraz daha yavaş değerlerde çalışacak. İşlemci ayrıca yüksek hızlar için 65 W’da çalıştırma seçeneğinden yoksun olacak. Temel hızı 2,5 GHz olacakken, güçlendirmesi iki çekirdek üzerinden 4,9 GHz’ye kadar ( Turbo Boost Max 3.0 ile) çalışacak. Tüm bu özelliklerin hepsinin doğru olduğu varsayıldığında ise çip için tüm çekirdek desteğinin 4,4 GHz olduğu görülüyor.

Öte yandan bu işlemciler, 2,7 GHz ve 2,6 GHz temel saat hızlarıyla sırasıyla 4,5 GHz ve 4,4 GHz’e kadar aktarım yapabilen 6 çekirdekli (12 iş parçacıklı) yongaları olan Core i5-11400H ve Core i5-11269H tarafından yedeklenecek. Sızıntıya göre, bu i5 CPU’lar DDR-2933 bellekleri destekleyecek ve daha hızlı DDR4-3200 desteğine sahip olacak. Ayrıca daha yüksek katman 8 çekirdekli işlemciler için ayrılacak.

Intel, bu yeni Tiger Lake modelleri çıkış tarihi olarak ikinci çeyreği gösterdi. Bu yüzden CPU’ların tam olarak nasıl bir performans göstereceğini görmek için uzun bir süre beklemeye gerek kalmayacak.

Kaynak: TechRadar
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

ekmek yapma makinası

" Intel’in Tiger Lake-H işlemci özellikleri sızdırıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’in Tiger Lake-H işlemci özellikleri sızdırıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’in Tiger Lake-H işlemci özellikleri sızdırıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!