Intel, Üst Seviyede 165 Wattı Görecek


05 Haziran 2012 Salı 10:30
Intel, Üst Seviyede 165 Wattı Görecek

İş istasyonları başta olmak üzere üst seviye işlemciler için güç tüketim değerleri daha da önemli. 24 saat açık kalan iş istasyonları, olabildiğince fazla işlem gücüne ve olabildiğince düşük güç tüketimine ihtiyaç duyuyorlar.

Intel‘in üst segment ailesini oluşturan Sandy Bridge Ex mimarili çözümler, 130 watt TDP sınırındalar. Intel‘in 10 çekirdekli ve 30 MB ön belleğe sahip 2.4 GHz hızında çalışan Xeon E7 8870 işlemcisinin maksimum TDP değeri 130 wwatt.

Intel, yüksek performans segmentinde çıkaracağı yeni işlemcilerde güç tüketiminin biraz artmasına izin verecek ve bu sayede ciddi performans kazanımları elde edecek.

Ivy Bridge Ex ve Haswell Ex mimarilerinde güç tüketim değerlerinin artacağını göreceğiz. Fakat güç de artacak. Örnek vermek gerekirse Sandy Bridge Ex Xeon E5 ve Ivy Bridge Ex E5 modellerine baktığımızda benzer TDP değerlerinde %40‘a kadar performans artışı yaşanabilir. 

Mevcut 8 çekirdekli E5‘lerin yerine gelecek Ivy Bridge E5 modelleri, 10 çekirdekli yapıda olacak. Frekansın 3.2 GHz’e arttırılacağı yeni E5 serisine ayrıca DDR3 1866 server bellek desteği gelecek.

Yeni işlemcinin tüketeceği güç ise 135 watt olacak.  Yani mevcut en üst segment E7 işlemciden 5 watt daha fazla. Intel‘in yeni nesil en üst segment modellerindeki sınırı ise 150 watt ile 180 watt aralığı. Tahminen 165 watt civarı yeni Xeon E7‘ler görebileceğiz.

:: En üst segmentte güç tüketimi ne kadar önemli?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
PcMühendisi
PcMühendisi
8 yıl önce

yapabilirmi meçhul..

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

o kadar çekirdeği kullanabilecek yazılım mevcut mu acaba…

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

intelin şuanda 200-400 dolar arası sattığı işlemcilerin minyatürleri 200-400 dolarlık telefonların içerisinde hemde en ufaltılmış en az enerji tüketimlileri, yani tketiciyi sürekli soyuyorlar üzerine ufak ufak ekler yaparak binlerce doları hortumluyorlar yok efendim neymiş birinci nesi ikinci nesil ulan zten birincisinden ne gördükki ikincisinden ne görelim, en baba grafik programlarını bile e6500 ler çalıştırabiliyor bunlara ne gerek var, ha ben oyun oynuyorum onun için diyorsanız fuzuli masraf diyorum alın bir konsol kardeşim intelede paranızı hibe etmeyin boşa

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

çok çekirdekler lüzümsuzdurlar… fatura düşmanıdırlar

grafik işlemiyoruz

" Intel, Üst Seviyede 165 Wattı Görecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel, Üst Seviyede 165 Wattı Görecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel, Üst Seviyede 165 Wattı Görecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2