Okunma

Intel ve Dizüstülerin Geleceği


02 Kasım 2010 Salı 12:30
Intel ve Dizüstülerin Geleceği

Birkaç ay içerisinde resmi olarak piyasaya sürülecek yeni nesil Sandy Bridge mimarili Intel işlemciler, dizüstü bilgisayarlarda Huron River adı verilen bir platformda yer alacaklar. (Intel P67 ve H67 Ortaya Çıktı)

Ocak ayında yapılacak olan CES 2011 fuarında ilk örneklerinin görülmesi beklenen Huron River kod adlı platformda, dizsütü ve tablet modelleri için ayrı işlemci tipleri bulunacak. (Intel, iPad’e Meydan Okudu)

Intel, tablet modellerinde Oak Trail yongasını kullanacak

 

Cedar Trail ve Oak Trail

2011′in ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen Huron River platformlu dizüstü bilgisayarlarda Cedar Trail – M kod adlı yonga yer alacak.

Öte yandan, tablet PC’lerde ise Atom Z600 serisi işlemcilerle Whitney Point yonga setinin bir araya gelmesinden oluşan Oak Trail yongası bulunacak. Bu yonga da 2011′in başında boy gösterecek.

Bir Sonraki Nesil

Intel’in yeni nesil dizüstü ve tablet platformları henüz ortaya çıkmamışken, bir sonraki nesil hakkında bilgiler gelmeye başladı.

Sandy Bridge mimarisinin 22 nm’ye indirgenmesiyle oluşturulacak olan Ivy Bridge mimarisine sahip olacak dizüstü platformunun adı Chief River olacak. (Ivy Bridge Ne Vaat Ediyor?)

 

Sandy Bridge’den sonra sıra Ivy Bridge’de olacak

USB 3.0 Sürprizi

Eylül 2011′de üretimine başlanacağı belirtilen Chief River platformunun, Ocak 2012′de piyasada olması bekleniyor.

Chief River ile ilgili en önemli detay ise USB 3.0 hakkında. Intel’in, 2012 yılında çıkacak olan Chief River tabanlı dizüstü bilgisayarlarda resmi olarak USB 3.0 desteği vereceği belirtiliyor. (USB 3.0 Hakkında Her Şey)

:: Intel sizce USB 3.0’a destek vermek için neden bu kadar bekliyor?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel ve Dizüstülerin Geleceği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel ve Dizüstülerin Geleceği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel ve Dizüstülerin Geleceği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "