Okunma

Intel ve Facebook’tan Data Center İşbirliği!


17 Ocak 2013 Perşembe 07:00
Intel ve Facebook’tan Data Center İşbirliği!

İşlemci devi Intel ile hızlı hizmet vermek için devasa sunucu çiftliklerine sahip olan Facebook, güçlerini birleştirip daha az enerji harcayarak çok daha fazla işlem yapabilen verimli Data Center‘lar (Veri Merkezleri) elde etmek için el sıkıştı.

Bu işbirliğiyle beraber bilişim sektörüne kazandırılacak olan raf teknolojisiyle, ayrıştırılabilen bilgi işlem / ağ / depolama kaynaklarına sahip, yeni nesil yapılar elde edilecek.

Apple başta olmak üzere birçok markanın popüler ürünlerinde imzası bulunan dev üretici Quanta Computer‘ın da yer aldığı projede, önemli ilerlemeler kaydedildi ve mekanik ilk örnek de paylaşıldı.

Intel’in yeni nesil teknolojileri kullanılıyor

Bu yapıda Intel Silicon Photonics teknolojisinden faydalanılıyor. Intel Ethernet kullanılarak dağıtılan veri trafiği, Intel‘in sunucular için ürettiği Xeon işlemcilerin yanı sıra, Avoton adı verilen ve yonga üzerinde çalışan Atom işlemcili sistemleri muhteva ediyor.


Veri merkezilerinde yer alan yüzlerce sunucunun ihtiyaç duyduğu enerji, inanılmaz boyutlarda.

Elde edilen yeni mimari ile beraber, saniyede 100 Gigabit (100 Gbps) bant genişliğine ulaşılabiliyor. Intel’in konuyla ilgili resmi duyurusunun tamamına, buradan ulaşabilirsiniz.   

Maliyetler azalacak!

İşin teknik detaylarına çok daha fazla dalmadan, bilişim sistemine neler kazandıracağını anlatsak fena olmaz. Genişbant internet kullanıcı sayısı hızla artan dünya nüfusunun büyük bölümü Facebook kullanıyor ve bu istatistikler her dakika artmaya devam ediyor.

Akıllı telefonlar başta olmak üzere, paylaşılan fotoğraflar ve yüksek çözünürlüklü videolar ise Facebook‘un çok daha güçlü altyapı ihtiyacını gün yüzüne çıkartıyor. Şu anda kullanılan veri merkezlerinde elde edilen verim, Facebook için çok karlı görünmüyor.

Logaritmik olarak artan işlem ve bantgenişliği trafiğine cevap verecek bu yeni yapılar sayesinde başta Facebook olmak üzere Google ve Microsoft gibi internet devleri, maliyetlerin acısını kullanıcılardan çıkarmak için en iyi ihtimalle çok daha az kafa yoracak diyebiliriz.

:: Devlerin birleşmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.    
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel ve Facebook’tan Data Center İşbirliği!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Intel’in sunucular için ürettiği Xeon işlemcilerin yanı sıra, Avoton adı verilen ve yonga üzerinde çalışan Atom işlemcili sistemleri muhteva ediyor.

    Muhteva ediyorsa tamamdır.

" Intel ve Facebook’tan Data Center İşbirliği! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel ve Facebook’tan Data Center İşbirliği! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel ve Facebook’tan Data Center İşbirliği! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "