Okunma

Intel ve Nokia’nın En Yeni Ürünü


08 Ocak 2011 Cumartesi 15:45
Intel ve Nokia’nın En Yeni Ürünü

CES 2011’in en suskun isimlerinden birisi de Nokia‘ydı. Finlandiya’lı üretici hiçbir yeni akıllı telefonu duyurmadı. Gelişmeler gösteriyor ki Nokia tüm bombalarını MWC 2011 için Barcelona’ya saklamış. Ancak Nokia’nın başında bulunduğu bir proje CES 2011’de ziyaretçilerle buluştu.

Hem Cepte Hem de Tabletlerde

ARM ve x86 mimarisine sahip platformlarda sorunsuz çalışabilen MeeGo hem tablet bilgisayarlar hem de akıllı telefonlar için işlevsel özellikler sunuyor. İşletim sisteminde farklı optimizasyonlar ve arayüzler ile işleyişte aynı görselde küçük değişiklikler mevcut.

Netbooklar ve tabletler için kullanılacak olan sürümde MeeGo, Moblin’den tanıdığımız özellikleri üzerinde taşıyor çoğunlukla. Sekmeli bir şekilde görüntülenebilen “Zones” alanı işletim sisteminin temel işleyiş mantığını oluşturuyor.

Zones

Görevler, kişi listeleri, sistem yönetimi, sosyal ağlar ve hatta üçüncü şahıs yazılımlar… Sistem tümüyle “Zones” etrafında şekillendirilmiş.

Sosyal Ağlar

MeeGo, sosyal ağlar için geliştirilmiş birçok fonksiyonel aracı beraberinde getiriyor.

Arayüz

MeeGo ilk bakışta bilgisayarlarda kullanılan bir işletim sistemi izlenimi veriyor çoğunlukla. Bu işletim sisteminin tabletlerde kullanışlılık anlamında hayli başarılı olacağını söyleyebiliriz.

 

:: MeeGo tablet dünyasındaki etkin isimlerden biri olabilir mi sizce?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel ve Nokia’nın En Yeni Ürünü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel ve Nokia’nın En Yeni Ürünü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel ve Nokia’nın En Yeni Ürünü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "