Okunma

Intel, Wikileaks Belgelerinde Ne Arıyor?


09 Aralık 2010 Perşembe 09:30
Intel, Wikileaks Belgelerinde Ne Arıyor?

Tüm dünyayı sarsmaya devam eden Wikileaks belgeleri arasında teknoloji dünyasının devlerinin de adının geçtiği dosyalar bulunuyor. (Wikileaks Özgürlüğüne Kavuşacak mı?)

Wikileaks tarafından yayınlanan bir belgede Intel’in Rus hükümetini ülkeden çekilmekle tehdit ettiği belirtiliyor.

Teknoloji geliştiren firmalar, tasarımlarına ait bilgilerin çalınmasını ve ya kaybolmasını engellemek için özel olarak şifrelenmiş donanıma sahip bilgisayarlar kullanıyorlar.

Bu donanımlar zaman zaman bazı ülkeler tarafından hoş karşılanmıyor ve giriş izni konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor.

 

Intel, araştırmacılarının kullandığı bilgisayar ve telefon gibi cihazları şifreliyor

Intel’den Tehdit

Wikileaks belgelerinde, bu şekilde bir sorunu Rusya ile yaşayan Intel‘in, izin verilmediği takdirde ülkedeki tüm araştırma geliştirme faaliyetlerine son vereceğini söylediğini ve tüm yatırımı Çin ya da Hindistan‘a taşımakla tehdit ettiği belirtiliyor.

Intel’in eski CEO’su Craig Barrett’in Rusya başkanı Medvedev ile görüşmesi sonrasında olayın çözüldüğü ve şifreli bilgisayarların ülkeye giriş yapabildiği de belgelerde yer alıyor.

 

:: Sizce dünyada kimlerin daha çok sözü geçiyor? Hükümetlerin mi, yoksa büyük şirketlerin mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel, Wikileaks Belgelerinde Ne Arıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel, Wikileaks Belgelerinde Ne Arıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel, Wikileaks Belgelerinde Ne Arıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "