Okunma

Intel, yapay zeka konusunda İsrail’e yardım edecek


17 Haziran 2019 Pazartesi 07:00
Intel, yapay zeka konusunda İsrail’e yardım edecek

İşlemci, SSD, flash bellek, anakart ve benzeri ürünler konusunda otoriter bir firma olan Intel, dün yaptığı duyuru ile İsrail menşeli teknoloji firmalarının yapay zeka ve özerk internet sistemleri hakkında geliştireceği projelere yardım eli uzatacağını açıkladı. Buna ek olarak Amerikalı şirket, bu desteğin sadece bununla sınırlı kalmayacağını ve diğer ülkelere de destek olacaklarını söyledi.

Intel yapay zeka teknolojileri adından daha çok söz ettirecek

Yarı iletken üretimi denince akla gelen ilk isimlerden birisi olan Kaliforniya merkezli marka, “Ignite” adını verdiği bir programdan söz etti. Yirmi hafta boyunca uygulanacak olan bu eğitim, toplam on beş yeni girişimi kapsayacak. Intel, bu yeni girişimler ile şu an için bir özsermaye hissesi anlaşması yapmayacağını ancak daha sonra onlardan belirli bir hisse alabileceğini dile getirdi.

Intel yapay zeka

Üretici firma, yeni teknolojilerinin çoğunu İsrail’de geliştiriyor. Bu bağlamda Intel, Orta Doğu ülkesinin hem en büyük işverenlerinden hem de en büyük ihracatçılardan birisi haline geldi. Firmanın icra kurulu başkanı Robert Holmes Swan, kendi şirketinin İsrail’deki üretim operasyonlarını genişletmek adına bu sene 40 milyar şekel (İsrail’in para birimi), yani 11 milyar dolar yatırım yaptığını vurguladı.

Intel yapay zeka teknolojileri

21 Haziran 2018 tarihinde Intel’in başına geçen Swan, İsrail’i şu sözleriyle övdü: “İsrail; yapay zeka, özerk sistemler ve bunların altında yatan temel uygulayım bilimi gibi değişimleri içerisinde barındırma babında kritik öneme sahip teknolojiler konusunda derin bir beceri altyapısına sahip. Bu yüzden onları Ignite programımıza seçmemiz kadar doğal bir durum yok. İki sene önce 15.3 milyar dolar vererek satın aldığımız özerk araç teknolojisi şirketi Mobileye’dan da son derece memnunum. Hiçbir pişmanlık duymuyorum.”

Intel yapay zeka teknolojileri

Çin’in iletişim markası olan Huawei, Intel’in gözünde önemli bir pazar. Buradan hareketle, Intel markası için büyük bir müşteri olan Huawei hakkında dolaylı bir şekilde konuşan icra kurulu başkanı, sözlerini şöyle tamamladı: “Yapmayı düşündüğümüz şey, dünyanın her yerindeki müşterilere hizmet vermeye odaklanmak ama aynı zamanda kurallara da uymak. Ülkemizin ambargo listesinde yer alan hiçbir ürünü göndermiyoruz.”
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Intel, yapay zeka konusunda İsrail’e yardım edecek”

  1. Anonim dedi ki:

    Intel bu yetkinlikte mi acaba? Eğer öyle olsaydı bir İsrail firması olan MobilEye firmasını satın almazdı.

" Intel, yapay zeka konusunda İsrail’e yardım edecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel, yapay zeka konusunda İsrail’e yardım edecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel, yapay zeka konusunda İsrail’e yardım edecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "