Okunma

Zıplayan damlalardan CPU soğutucusu!


05 Nisan 2017 Çarşamba 14:00
Zıplayan damlalardan CPU soğutucusu!

Hepimizin de bildiği üzere günümüzde basit hava soğutucularından sıvı hidrojen soğutuculara varıncaya kadar CPU‘lar (işlemciler) için birçok termal çözüm bulunmakta. Ancak az sonra sizlere bahsedeceğimiz yeni CPU soğutucusu emsallerinden çok farklı!

Zıplayan damlalardan CPU soğutucusu!

Duke Üniversitesi ve Intel bilim adamları tarafından ortaklaşa geliştirilen bu yeni CPU soğutma çözümü özünde zıplayan su damlacıklarını kullanarak çalışıyor.

Araştırmacı ekip iki su damlacığının (yukarıdaki videoda olduğu gibi) birleşerek sıçradığını, sıçrarken de zemindeki tüm ısıyı emdiklerini (normal su devridaiminden daha etkili bir şekilde) keşfetmişler.

17-04/05/intel-ziplayan-su-damlalardan-cpu-sogutucusu-yapti-1.png

Buradan yola çıkarak CPU üzerine yerleştirilebilen mühürlü bir “buhar odası” yapan araştırmacı ekip, daha sonra odanın alt kısmını hidrofobik (su tutmayan) bir malzemeyle, üst tarafını ise sünger benzeri su tutucu bir plastikle kaplamış.

Süngerimsi madde üzerinden geçirilen soğuk su yardımıyla işlemci üzerindeki ısıtılmış hidrofobik malzemeye su damlatılıyor. Böylelikle damlaların birleşerek sıçraması sağlanarak CPU en etkili şekilde soğutulabiliyor.

Son olarak bu yeni etkin soğutma sisteminin hala geliştirilme aşamasında olduğunu, dolayısıyla yakın zamanda seri üretime geçilemeyeceğini belirtmeden geçmeyelim.

:: Siz bu yeni soğutucu hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarAlperen Işıktaş

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım-donanım meraklısı ve sıkı bir bilgisayar oyuncusu olan Alperen, tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına “ShiftDelete.Net” ekibinde
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Zıplayan damlalardan CPU soğutucusu!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bilgisayarı degil de sadece islemciyi cıkarırsan daha iyi olur

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Demek ki bilgisayari sokaga cikarip yagmur altinda kullanirsak iyi sogur. 😀 😀

" Zıplayan damlalardan CPU soğutucusu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zıplayan damlalardan CPU soğutucusu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zıplayan damlalardan CPU soğutucusu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "