Okunma

Intel’den 6 Watt Güç Tüketen Sunucu İşlemcisi


25 Aralık 2012 Salı 09:12
Intel’den 6 Watt Güç Tüketen Sunucu İşlemcisi

Intel, yüksek kapasiteli mikrosunucular, yeni enerji-etkin depolama ve ağ sistemleri için dünyanın ilk düşük enerji tüketimine sahip 64-bit sunucu sınıfı yongada sistem SOC çözümü olan Intel Atom S1200 işlemci ailesini duyurdu. 

Genel bulutlar büyüdükçe, adanmış barındırma, içerik sunma ve ön-uç web sunucuları sağlayan kurumları dönüştürme fırsatı da artıyor. Düşük enerjiyle çalışan işlemcilere dayanan yüksek hacimli sunucular, hem istenen performansı sunuyor, hem de veri merkezlerinin en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji tüketimini belirgin biçimde azaltıyor.

Kurumlar bunun yanı sıra veri merkezlerine yeni ekipman kurarken çeşitli kritik özellikleri de göz önünde bulunduruyor.Bu pazarda özellikle ARM tabanlı mikrosunucularla yarışacak olan Intel, 6 Watt güç tüketimine sahip Atom S1200 ile arenaya çıkmış durumda.

Intel Atom S1200 işlemci ailesi, toplam maliyetlerde önemli tasarruflar sağlayan, sunucu seviyelerinde uygunluk ve yönetilebilirlik sağlayan SoC olarak dikkat çekiyor.

Işlemci, iki fiziksel çekirdek ve Intel Hyper-Threading Teknolojisi ile aynı anda toplam 4 iş parçacığı yürütebiliyor. SoC ayrıca 64-bit desteği, 8 GB’a kadar DDR3 hafızayı destekleyen bellek denetleyicisi, Intel sanallaştırma teknolojileri, x8 PCI Express 2.0 veriyolu, sunucu sistemlerinde gördüğümüz hata öncesi kod düzeltme ECC ve Intel işlemci setleri ile birlikte gelen diğer I/O arayüzlerini de içeriyor.

Intel’in yeni Atom S1200 işlemci ailesinde 1.6 GHz, 1.8 GHz ve 2.0 GHz seviyesinde üç farklı model bulunuyor. Günümüzde Accusys, CETC, Dell, HP, Huawei, Inspur, Microsan, Qsan, Quanta, Supermicro and Wiwynn gibi şirketler tarafından sunulan 20’nin üzerinde düşük enerji tüketen mikrosunucu, depolama ve ağ sistemi, satın alınabilir durumda. 

:: Mikrosunuculardaki seçiminiz ARM mı Intel X86 mı?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Intel’den 6 Watt Güç Tüketen Sunucu İşlemcisi”

  1. tahir40 dedi ki:

    Atom işlemciden sunucu mu kurulur. Birini sinir hastası etmek için yapacağım şey atom işlemcili notebook hediye etmek olur. Değil az enerji harcamak, üste enerji üretse kuruş vermem!

  2. lokman686868 dedi ki:

    intel tabiki kuruluşundna beri … bi soru sormak ıstıyorum bilgisayarımın ram kapasitesini nerden ögrenebilirim bi bilgi veya yazılım verirseniz sevinirim

" Intel’den 6 Watt Güç Tüketen Sunucu İşlemcisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den 6 Watt Güç Tüketen Sunucu İşlemcisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den 6 Watt Güç Tüketen Sunucu İşlemcisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "