Okunma

Sekiz Çekirdek Ne Kadar Yakın?


29 Ocak 2009 Perşembe 07:44
Sekiz Çekirdek Ne Kadar Yakın?

Intel’in işlemciler konusundaki baskısı sunucu pazarına daha güçlü şekilde yansımaya başlayacak. Halihazırda AMD, arızalı 65 nanometre Opteron’lar sebebiyle kaybettiği pazar payını tekrar yakalayamamışken Intel’den gelen taarruza tekrar gafil avlanır mı bilemiyoruz; ama tek sokette sekiz çekirdeğin ismi bile korkutucu düzeyde.

16 İş Akışı

Yeni Xeon, Nehalem işlemci mimarisinin devamı olacak ve aynı zamanda her çekirdekte Hyper-Threading bulunduğu için toplamda 16 iş akışını bir arada görebileceğiz. Intel bu işlemcilerle ilgili planlarını önümüzdeki ay, 9 Şubat’ta  San Francisco‘da yapılacak olan Solid-State Circuits Conference etkinliğinde anlatacak.

:: Intel 80 çekirdeğe ne zaman ulaşacak?

Bilgi için: Intel
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Sekiz Çekirdek Ne Kadar Yakın?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    veri yolu paralel hat eklerler o da olur . 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    VAYYY BEE DESENIZE YAKINDA DDR5 RAMLER VE AYNI SEKILLDE DDR5-10 GPU KULLANACAGIZ TUSA DOKUNMADAN ANLAR BIZI BU PCLER 😀

  3. SDN Okuru dedi ki:

    bildiğim kadarıyla 16çekirdekli yani Hyper treading olmadan(olursa 32çekirdek gbi windowsun algılaması) bir sistemin hızı 2çekirdekli bir sistemin hızından çok az bir fark kadar hızlı olduğu, veri yollarındaki tıkanıklığı engelleyemedikleri sürece 16çekirdeğin söz konusu olması muhtemel değil.

" Sekiz Çekirdek Ne Kadar Yakın? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sekiz Çekirdek Ne Kadar Yakın? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sekiz Çekirdek Ne Kadar Yakın? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "