Okunma

Intel’den Dört Yeni İşlemci


02 Haziran 2009 Salı 13:26
Intel’den Dört Yeni İşlemci

Intel’in ultra düşük voltajlı (ULV) işlemcileri, daha az enerji tüketerek daha uzun pil ömrüne izin vermenin yanı sıra, 2,5 cm’den daha ince ve ağırlıkları yalnızca 1 ila 2,5 kg arasında değişen çok daha hafif dizüstü bilgisayarlar tasarlanmasına olanak sağlıyor. Intel Computex’de ayrıca, isteğe bağlı Intel My WiFi teknolojisini kullanarak kablosuz bağlanabilen yeni cihazları da duyurdu.

Intel, 3,06 GHz hızlarla, standart voltajlı (SV) Intel Core 2 Duo işlemcilerdeki liderliğini pekiştiriyor. Düşük güç tüketimi sayesinde enerji tasarrufu sağlayan bu işlemciler, her zaman daha fazlasını arzulayan iş kullanıcıları ve tüketiciler için ileri seviyede mobil performans sağlıyor.

Bu sayede kullanıcılar, çift çekirdek için düzenlenmiş uygulamaların yanı sıra, birden fazla yoğun uygulamayı aynı anda çalıştırdıklarında da performans artışını görme olanağı bulabiliyor. Intel ayrıca, yeni ultra düşük voltajlı (ULV) dizüstü bilgisayarlar için Mobile Intel GS40 Express Chipset’i de çıkardı.

Bu yonga seti, ULV temelli dizüstü bilgisayarların, yüksek çözünürlük (HD), Windows Vista Premium desteği ve entegre yüksek çözünürlüklü bilgi transferi (HDMI) gibi tüketici beklentilerini de karşılayan bazı özellikleri desteklemelerini sağlıyor. 

Kablosuz bağlantı seçenekleri söz konusu olduğunda ise, tüketiciler dizüstü bilgisayarları için yerleşik WiMAX veya Intel My WiFi teknolojisini seçebiliyor. Şu anda Intel My WiFi teknolojisini kullanan çok daha fazla sayıda cihaz, Intel Centrino 2 işlemci teknolojisine sahip dizüstü bilgisayarlara kablosuz olarak bağlanabiliyor.

My WiFi teknolojisi, evde veya mobil durumda kablosuz baskı olanağı veriyor, paylaşım ve senkronizasyon için kamera, yazıcı, HD televizyon ve MP3 çalarları da içeren kablolu veya kablosuz 8 adede kadar WiFi sertifikalı cihazı bağlayarak bir dizüstü bilgisayarı WiFi kişisel alan ağına dönüştürüyor.

Dünya genelinde birçok şehirde yüksek hız ve geniş bant WiMAX ağlarının kurulmasıyla birlikte yerleşik WiMAX, tüketicileri kendi ortak noktaları (hotspot) varmış gibi tüm şehirde 4G kablosuz alanına dahil ediyor ve için güçlü bir alternatif oluşturuyor.

::
Intel’in yeni teknolojisi My WiFi tutacak mı?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel’den Dört Yeni İşlemci konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’den Dört Yeni İşlemci ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’den Dört Yeni İşlemci ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "