Okunma

Intel’in “Mee”si Nokia’nın “Go”su


16 Şubat 2010 Salı 08:28
Intel’in “Mee”si Nokia’nın “Go”su

İşlemci sektörünün lider ismi Intel ile cep telefonu pazarının lideri Nokia, mobil işletim sistemi konusunda ortak bir çalışma yürütmeye karar verdiklerini açıkladı. MeeGo adı verilen bu sistem, her iki firmanın da açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı işletim sistemlerinin birleşmesinden meydana geliyor.

Nokia’nın sahibi olduğu Maemo ile Intel’in Moblin adlı sistemleri artık MeeGo olarak anılacak. Mobil işletim sistemleri konusunda en tecrübeli isimlerden biri olan Nokia, aynı zamanda gerekli alt yapı hamlelerinin de tümünü tamamlamış bir isim. Gerek Ovi platformu gerekse Qt arayüzü ile zaten oldukça güçlü bir isim olan Finlandiyalı üretici, Intel’in pazardaki etkinliği ile birlikte çok daha iyi bir noktaya gelebilmeyi amaçlıyor.

MeeGo tabanlı cihazlar yılın ikinci yarısından itibaren ortaya çıkacak. Nokia’nın Maemo konusundaki çalışmaları ve yol haritası biliniyor. Maemo 6 üzerindeki çalışmalarını yakın zamanda neticelendirecek olan firmanın bu hususta nasıl bir yol izleyeceği ise henüz bilinmiyor.

:: Bu birleşme hakındaki düşüncelerinizi SDN Forumlarında paylaşın.
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel’in “Mee”si Nokia’nın “Go”su konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’in “Mee”si Nokia’nın “Go”su ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’in “Mee”si Nokia’nın “Go”su ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "