Okunma

Intel’in Yeni İşlemcileri Piyasaya Çıktı


08 Eylül 2009 Salı 09:15
Intel’in Yeni İşlemcileri Piyasaya Çıktı

Dört çekirdeği, sekiz işlem birimi ve büyük bellek bant genişliği ile Intel’in Core i7 işlemcileri gerçekten çok güçlüydü. Ancak bu güce elbette ki yüksek bir fiyat karşılığında kavuşabiliyorduk. Aslına bakılacak olursa, aslen iş istasyonları ve sunucu sistemleri için geliştirilmiş bir mimariye sahip olan bu işlemciler masaüstü bilgisayarlar için abartılı bir güce sahip.

Core i5 ailesi ile tanışıyoruz

Bu kadar abartı güç ve fiyata gerek olmadığından Intel’den beklediğimiz şey cebimize daha uygun bir model çıkarmasıydı. Çoklu işlem birimli performansı koruyan fakat çok da gerekli olmayan sunucu özellikleri çıkarılmış bir model bizleri çok daha memnun ederdi. Bu modelin fiyatı da ilk modellere göre daha uygun olurdu. İşte Intel kullanıcıların bu isteklerini aynen karşılayan yeni işlemcilerini bugün resmen piyasaya çıkardı.

Hoş geldin Lynnfield

Yeni çıkan işlemcileri tek bir sınıfa sokmak gerekirse bunlara genel olarak Lynnfield diyebiliriz çünkü bu modellerin kod adı buydu. Ancak piyasaya çıkan iki yeni işlemciden biri Core i7 ailesine mensupken diğeri de Core i5 ailesinin ilk üyesi oluyor.

Core i5 750

 

Yeni modeller Core i7 860 (2,80 GHz), Core i7 870 (2,93 Ghz) ile Core i5 750 (2,66 GHz) arasındaki en temel fark HyperThreading. Core i7′lerde HyperThreading özelliği bulunuyor, böylece dört çekirdekli olan işlemci sekiz çekirdekliymiş gibi çalışabiliyor. Core i5 750 ise bu özellikten mahrum bırakılmış.

LGA 1156 soket ve P55 yonga seti

Lynnfield’ları diğer Intel işlemcilerden farklı kılan şey ise soket yapıları. Bu yeni işlemciler LGA 1366 yerine LGA 1156 soket kullanıyorlar. Bundan sonraki tüm Core i7 800 ve Core i5 700 serisi işlemciler de bu soketten kullanacaklar. Bu da yeni anakartlara ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor.

Lynnfield’lar için özel tasarlanmış P55 yonga setine sahip anakartlar bu soketi de doğal olarak bünyesinde barındıracaklar. Bu yonga setine sahip anakartlar şimdilik sadece Lynnfield işlemcilerle uyumlular. Eski model işlemcileri bu anaklartlarla kullanmak mümkün değil. Aynı zamanda Lynnfield’ları eski anakartlarla da kullanamıyorsunuz. Bunun sebebi sadece LGA 1156 soket değil, yeni işlemcilerin yapısal olarak önceki modellere göre çok büyük farkları var.

Fiyatlar ne durumda?

Lynnfield’ların ilk Core i7′lere göre daha uygun fiyatlı olacağını söylemiştik. Ancak Intel’in uygun fiyattan ne anladığını da piyasaya çıkış fiyatlarını görmeden tam olarak anlatabilmek mümkün değil. İşlemciler henüz ülkemize gelmediği için yurtdışı fiyatları ile yetinmemiz gerekli.

Core i7 870

Yeni çıkan modellerden Core i5 750 209$, Core i7 860 299$ ve Core i7 870 de 579 $ fiyata sahip. Bu fiyatlar belki sizlere pahalı gelebilir fakat önceki Core i7 modelleri ile kıyaslandığında fiyatlar gerçekten uygun gözüküyor. Özellikle Core i7′lerin en üst modeli Core i7 975 Extreme Edition’un 1000 $’lık fiyatını düşünürseniz fiyatlar Intel standartlarına göre uygun gözüküyor. Bu işlemcileri kullanmak için gerekli olan P55 anakartların fiyatları ise 120 $’dan 250 $’a kadar değişen fiyatlara sahipler.

P55 yonga seti ve Lynnfield’ların şu an için en üst modeli olan Core i7 870′in neler yapabildiğini ve ne gibi farklı özelliklere sahip olduklarını görmek istiyorsanız, Türkiye’de ilk kez ShiftDelete.Net tarafından yapılan P55 anakart (MSI P55-GD65) testini buradan okuyabilirsiniz.

:: Lynnfield işlemciler hakkındaki görüşleriniz neler?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel’in Yeni İşlemcileri Piyasaya Çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel’in Yeni İşlemcileri Piyasaya Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel’in Yeni İşlemcileri Piyasaya Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "