Okunma

Dünden bugüne IFA tarihi


30 Ağustos 2018 Perşembe 13:00
Dünden bugüne IFA tarihi

Günümüzün en büyük fuarlarından birisi olan IFA, bundan tam 94 yıl önce Alman radyo üreticileri tarafından düzenlenmeye başladı.

Düzenli yayının ülkede başlamasının bir yıl sonrasında hünerlerini göstermek için Funkausstellung adındaki bir etkinlik düzenleyen Alman radyo üreticileri, o zamanlar FA olarak bilinen etkinliğin ilk temellerini atmış oldular.

Uluslararası anlamındaki “Internationale” ekine uzun yıllar sonra kavuşan ve şimdi dünyanın en büyük fuarlarından birisi olan IFA, tam 94 yıldır hiç kesintiye uğramadan teknoloji dünyasını aynı yerde buluşturuyor.

ShiftDelete.Net IFA 2018 özel içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

ShiftDelete.Net ekibinin de aralarında yer aldığı binlerce platform ve kişi, teknolojinin geldiği son noktayı tüm dünyaya aktarma görevini yerini getiriyor.

Bizler de Almanya’daki fuara dair teknolojik yenilikleri sizlere sunmanın, bir bakıma geleceğe odaklanmanın yanı sıra geçmişin keyifli yanlarının da kısaca hatırlatmak istedik.

Almanya’daki bu büyük teknoloji fuarının geçmişten günümüze sayısız enstantanesinden bazılarını bir araya getirdik.

17-08/30/ifa-tarihi-sdn-3.jpg

İşte İFA tarihi!

1920’lerde radyolarla başlayan hikaye, 1928’de ilk kez televizyonun fuarda görücüye çıkmasıyla ilginç bir teknoloji atılımına da sahne olmuştu.

1926 yılında ilk kez satışına başlanan TV’nin fuar alanında görücüye çıkması bir mihenk taşı oldu. 1930’da ünlü Fizikçi Albert Einstein, radyoları daha yakından incelemek için fuardaydı ve açılış konuşmasını da yine o yapmıştı. Almanya’da Nazi Partisi’nin yükselişi başlayınca işler değişti. 1939’da ise geçici olarak durdu FA.

Savaşın sonu ve Almanya’nın bölünmesi ile birlikte Berlin’den ayrılarak önce Düsseldorf daha sonra Frankfurt’ta düzenlenmeye devam edildi.

17-08/30/ifa-tarihi-sdn-2.jpg

Televizyon yaygınlaşmış, ses kaseti ve uzaktan kumanda gibi yeni buluşlar sahne almaya başlamıştı. Evet, teknoloji gelişimini sürdürüyordu…

1967 yılına gelindiğinde FA, yeniden Berlin’e döndü. Renkli televizyon ilk kez tüketicilerin karşısındaydı. Herkes büyülenmiş gibiydi. Gelişme hızı inanılmazdı.

1977’de teleteks, 1979’da kompakt disk, 1987’de radyo veri sistemi, 1989’da geniş ekranlı TV, 91’de MP3, 97’de DVD birer yıldızdı. 87’de Telefunken VHS kamerasıyla göz doldurdu.

17-08/30/ifa.jpg

Daha önce iki yılda bir düzenlenen etkinlik, dalga dalga yayılan ve gelişen teknolojinin sonucu olarak yılda bir yapılmaya başlandı.

Uzun yıllardır teknolojiye dair hemen her şeyden çok büyük izlerle dolu bir fuar konumunda yer alan IFA, 94. yaşını kutlarken teknoloji severleri heyecanlandırmaya devam ediyor.

IFA, ABD’de düzenlenen CES’le birlikte en büyük iki teknoloji etkinliğinden biri olarak kabul ediliyor.

IFA’nın 94 yıllık serüveni hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Dünden bugüne IFA tarihi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  SDN, logonu flat tasarım anlayışıyla güncellemelisin. iOS 7 öncesi logo anlayışında kaldı bu 3 boyutlu logolar. Android arayüzleri de, iOS ikonları da mevcut tasarıma sadık kalınarak flat tarzda güncellendi. SDN de bu güncellemeye gitmeli artık. Geç bile kaldı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Gazetelerde, Televizyonlarda teknoloji köşeleri var da hepsi reklam broşürü gibi. 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde de CEBİT fuarı vardı istanbulda… Onu geliştirmek yerinez iptal ettik…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  MZ motosikletlerinin IFA serileri var, acaba o da bu ismi oradan mı almış :/

 5. Dea dedi ki:

  Vay Be Nerden Nereye Gelmiþ Adamlar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İşte böyle yazılarla gelin bize, sitedeki genel kalitenin çok çok üstünde bir yazı, ellerinize sağlık.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bir yazı saklanmalık:)

" Dünden bugüne IFA tarihi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünden bugüne IFA tarihi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünden bugüne IFA tarihi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "