Okunma

İnternet 2 Kat Hızlanacak mi?


10 Kasım 2013 Pazar 15:11
İnternet 2 Kat Hızlanacak mi?

Türk Telekom, içerik dağıtım ve bulut hizmetleri veren ABD‘li Akamai ile Türkiye‘deki internet altyapısının verimliliğini artırmak için Londra’da işbirliğine imza attı. Bu işbirliğinden beklentileri, toplantıya katılan gazeteciler “İnternet, 2 kat hızlanacak” diyerek iddialı bir şekilde duyurdu.

Durum, gerçekten de böyle mi?

İnternet hızından şikayet eden milyonlarca kullanıcı, bir anda 2 kat hıza mı kavuşacak? Bu sorulara tam olarak “Evet” yanıtını vermek zor. Ancak bu yanıt, işbirliğini küçümsememizi gerektirmiyor.

Bazı siteler 5 kat, bazıları hiç hızlanmayacak

Akamai, yüksek veri trafiğine sahip siteleri, Türkiye’deki veri merkezine anlık olarak taşıyor ve internet kullanıcılarına erişimi bu veri merkezi üzerinden sağlıyor. Bu da içeriklere daha hızlı erişim anlamına geliyor. Bu işbirliğinin bir başka kazanımı da, normalde okyanus aşırı ülkelerdeki veri merkezlerine giden trafik için Türk Telekom tarafından ödenen yüksek bedeller yerine Akamai’ye daha uygun fiyatlar ödenecek olması.

Akamai‘nin sunduğu ilginç servislerden birine göz atmak için bu sayfaya tıklayabilirsiniz.

Türkiye dışındaki ülkelerde bulunan veri merkezilerine erişim sırasında veri hattında yaşanan darboğazları devre dışı bırakacak işbirliği için, internet sitelerine erişimi hızlandıracak diyebiliriz. Ancak, kullanıcıların “internet hızımız 2 katına çıkacak” beklentisini karşılamayacak bazı noktalarını da hatırlatmamızda fayda var.

Birincisi, Akamai üzerinden sağlanan trafik için internet kullanıcılarının en çok ziyaret ettiği sitelerin bu şirket ile anlaşması gerekiyor. Ülkemizde ciddi bant genişliği kullanan Youtube‘u bünyesinde barındıran Google, Akamai ile çalışmıyor.

Anlaşma sağlayan şirketler arasında Facebook, Twitter, Microsoft, Adobe, Yahoo, Blizzard, Netflix bulunuyor. Gelecek sene hayata geçecek olan bu işbirliğiyle beraber, yukarıda saydığımız sitelere erişimde hissedilir bir hız artışı fark edebileceksiniz.

Asıl hedef, her eve en az 100 Megabit

İnternet kullanıcılarının asıl beklentisi ise site farkı gözetmeksizin, fiber internet aboneliği ile istenen her adrese daha hızlı erişimin sağlanması.

Türkiye’deki en büyük altyapı hizmeti sağlayıcısı olan Türk Telekom, 2015’te her eve 100 Megabit internet hedefi koymuştu. Kullanıcılar, bu hedefe ulaşacakları günü iple çekiyorlar.

:: Türk Telekom’un bu atağını nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

75 yorum - “İnternet 2 Kat Hızlanacak mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  nereye dasaçam

 2. SDN Okuru dedi ki:

  2015 te hedef her eve!!! 100mb hız. böyle bir hedef koyulması akla,mantığa,bilime,ilime aykırı,tevil kabul edilemeyecek bir zırvadır. bunun tek mantıklı açıklaması,sadece rakam yazıldığı,parantez açıp harfle de teyit edilmediğinden 10 yazılmak istenildiği halde 100yazılmış, bu da dikkatlerden kaçmıştır,muhataplarımıza verdiğimiz anlık heyecan dolayısıyla özür dileriz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  imkansız bulgaristanda bile internet hızı buranın 100 katı ve daha ucuz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ben evde internet hızım en düşük olanı bende hızdan faydalanacakmıyım

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu ttnet fiber internete 6 kota koyan firma degil mi güldürmeyin beni arkadas ttnet tam bir soyguncu 68 tl internet 30 tl telefon parasi veriyorum 3 mbps internet kullanıyorum

 6. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyedeki bütün internet sağlayıcılar ttnet altyapısını kullanıyor,ttneti bırakıcaz falan demeneyin boşuna,başka markaları da övmeyin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  telekom istanbul için ciddi fiber doseme işine girişmiş durumda gerçi 10 sene once bu işler yapılmalıydı…ama en azından şimdi baslandı..2015 deki hedef en azından merkezler ve buyuksehirler için olmayacak bi hedef değil…

 8. godofnight dedi ki:

  Yav he he

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Her eve 100mbit. Hıhı, tabi tabi. Telefon kablosuyla mı. Önce bi fiber hat çekin heryere.

 10. defectboy dedi ki:
  Alıntı muratflash Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Bence haberin içeriği internet hızıyla alakalı değil.. Bu anlaşma yapılırsa sadece bazı sitelere erişim ve o sitelerdeki içeriğe erişim daha hızlı olabilir. Ama internet hzıyla bunun hiç bi alakası yok.

  Türk Telekom un 2015 için verdiği söze gelince o vaad ettiği hızı verebilmesi için herşeyden önce Türkiye nin internet altyapısının fibere geçirilmesi gerekiyor. Bu altyapıyla o hızın verilmesi imkansız. Yani 2015 zor bizim o hızları alabilmemiz için en az 2020 yılını beklememiz gerekiyor..

  Hala 4 mbit hız alıyorum 2015’te 100 olsun kafamı keserim. Hayal ürünü konuşmalar bunlar hiç umudum yok

 11. SDN Okuru dedi ki:

  100 Mbit 200GB, adil kullanım kotası, telefona gerek kalmadan 40TL ye taahhütsüz versin düşünürüm Yoksa SÜPPPEEEERRRRonline 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  arkadalkar herkess ttnetden bıktını söylüyo inanın anlamıyorum hepsini dnedim süper online diyolar sayfalar kasılarak açılıyo ben 8mb adsl kullanırken ttnetde 10 mps hız alıyodum şuan dopingdeyim hızım 8 9 arası süper onlinedeyken 8 hız vardı hiç bi zaman 6 7den yukarı çıkmadı sadece ben diyil benim çeveremde süper online kullanıp mennun olan kimse yok kimse övmesin anca bilmeyenleri kandırırsınız bu hız olayına gelinçede fazla far etçeni sanmıyorum burdaki politika kullanıcıya hız vermek digil giderleri azaltıp daha fazla kar etme amaçıdır

 13. SDN Okuru dedi ki:

  akk kalkacak mı siz ondan haber ***** düşmeme garantisi veriyorlarsa o zaman güzel haber.
  gezintiyi kapatsalar daha da güzel olur. uploadları da bir zahmet 1mbpsden yukarı çıkarsınlar.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ben kanadada yaşıyorum sınırsız 25 megabit kullanıyorum. 100 tr için çok zora benzior

 15. SDN Okuru dedi ki:

  TTNET’ten bahsediyoruz. Bi gitsinler işlerine güçlerine …

 16. SDN Okuru dedi ki:

  superonline fiberden başkası yalan ttnetten kurtardı bizi

 17. SDN Okuru dedi ki:

  O değilde bazı arkadaşlar yazmış biz 3mb internet alamıyoruz internetimiz kopuyor falan bence sizin sorun bina kablolarından kaynaklı gibime geliyor. Ben Aydın’ ın köyünde oturduğum halde 6-8mb arası internet erişimi sağlıyorum modemi zaten hiç kapatmıyorum bazen modem arayüzüne giriyorum 4 5gün açık gösteriyor ping 12-15ms arası değişiyor.

  Telekom destekçisi değilim aldıkları parayı haketmiyorlar çok pahalı internet kullanıyoruz bu bir gerçek.
  Gerçi temel gıda giyim ve benzeri dışında herşeyimiz pahalı internet, petrol vb.

  Bina kablo tesisatına baktırın veya telekomun koymuş olduğu kutuda oksitlenme olabilir onuda müşteri hizmetleri halletmesi lazım:S

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Şu adil kullanım kotası saçmalığını kaldır da 10 mbit bile yeter

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Sehrin merkezinde turktelekom telefon-internet hattı yok daha ne diyim 2 kat hızlı internetsiz mi kalicam şimdi

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Her eve 100 Mbit gelir, kotadan sonra 3’e iner merak etmeyin 😀

 21. SDN Okuru dedi ki:

  peki zeki mürende bizi görecek mi ? 😀

 22. muratflash dedi ki:

  Bence haberin içeriği internet hızıyla alakalı değil.. Bu anlaşma yapılırsa sadece bazı sitelere erişim ve o sitelerdeki içeriğe erişim daha hızlı olabilir. Ama internet hzıyla bunun hiç bi alakası ***** />

  Türk Telekom un 2015 için verdiği söze gelince o vaad ettiği hızı verebilmesi için herşeyden önce Türkiye nin internet altyapısının fibere geçirilmesi gerekiyor. Bu altyapıyla o hızın verilmesi imkansız. Yani 2015 zor bizim o hızları alabilmemiz için en az 2020 yılını beklememiz gerekiyor..

 23. kafadar41 dedi ki:

  İnternet iki kat hızlanırsa 4+4 den sonunda belki 8 megabit *****

 24. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye dc lerinde site açarsan senin de hızlı siten olur.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Her eve en az 100 megabit! Her evden an az aylık 100 tl!!! tabi canım tabi.

" İnternet 2 Kat Hızlanacak mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet 2 Kat Hızlanacak mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet 2 Kat Hızlanacak mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "