İnternet alan adları yönetmeliği değişti: İşte kararlar


21 Nisan 2021 Çarşamba 15:12
ABONE OL
İnternet alan adları yönetmeliği değişti: İşte kararlar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan “İnternet Alan Adları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” bugün itibariyle resmiyet kazandı.

Bakanlık tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik kapsamında yeniden tahsise açılan alan adları için üç aylık başvuru alınmama süresi iki aya düşürüldü. Ayrıca yeni yönetmelikle, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı”, Tahsise Kapalı Adlar Listesi “Mevzuata, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı olma gibi sebeplerle tahsisine izin verilmeyen alan adlarından oluşan listeyi”, Tahsisi Kısıtlı Adlar Listesi “Tarihi ve kültürel değerler bakımından halka mal olmuş alan adları gibi adlardan oluşan listeyi” ve Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcı tanımı “Alan adları ile ilgili ihtilafların çözüm sürecini hakemler veya hakem heyetleri vasıtasıyla yürüten taraflarını, üniversiteleri veya uluslararası kuruluşlarını” şeklinde yenilendi.

Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı

Yapılan değişiklik kapsamında alan adı tahsislerinde yaşanan ihtilaflarda alternatif Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcı (UÇHS) belirlenmesine ilişkin düzenleme de gerçekleşti. Buna göre  tahsis sisteminde yeni bir döneme geçilecek olmasına ilişkin hususlar dikkate alınarak ihtiyaçlara göre daha esnek bir model geliştirildi.

Yeni yönetmelik sayesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, internet alan adlarına ilişkin pazar koşulları, uyuşmazlık sayıları gibi hususları dikkate alarak faaliyet gösterecek UÇHS sayısına üst sınır getirebilecek. Ayrıca, geçiş sürecinde faaliyet gösteren asgari UÇHS’nin bulunmaması halinde, alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizması olan UÇHS faaliyet gösterene kadar BTK tarafından belirlenen tarafça işletilebilecek.

Ek olarak internet alan isimlerine ilişkin verilerin güvenliğinin korunmasına ilişkin önlemler alınarak son kullanıcılara alan tahsisi yapan şirketlerin, kayıt kuruluşlarına, “TRABİS olarak adlandırılan “.tr” ağ bilgi sistemine entegre olan sistemlerini ve yedeklerini Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulundurma” yükümlülüğü getirildi.

Yeni kapsam neticesinde yönetmeliğin ilk yayım yılı olan 2010‘dan sonra Türkiye’de kullanılmaya başlanan kayıtlı e-posta hizmet sağlayıcılarının kullandığı “.kep.tr” uzantısı ise ikinci seviye alan adları listesine eklenerek güncellendi. Bunların yanı sıra kayıt kuruluşları ve uyuşmazlık çözüm hizmet sağlayıcılara gerekli durumlarda yaptırımların uygulanması hususu düzenlendi.

Belgeli tahsisler ile satış, devir ve feragat işlemlerinde gerekli kontrollerin Kurum tarafından yapılması ile başvuru esnasında sunulan bilgi ve belgelerin geçerliliğini yitirdiğinin tespit edilmesi durumunda Kurum tarafından ilgili alan adı tahsisinin iptal edilmesi hususları güncellendi.

Uyuşmazlıklara ilişkin kararların yayımlanmasında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu da dikkate alınarak, ihtilafa konu olan alan isimlerine ilişkin kararların BTK’nin İnternet sitesinde yayımlanması sırasında, kişisel verilerin korunması amacıyla gerekli önlemlerin alınması hususu düzenlendi.

Yeni yürürlüğe giren yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" İnternet alan adları yönetmeliği değişti: İşte kararlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet alan adları yönetmeliği değişti: İşte kararlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet alan adları yönetmeliği değişti: İşte kararlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Google I/O 2021 canlı yayını 19:35'de! Google I/O 2021 canlı yayını 19:35'de!
  2. 2 Lenovo Legion 2 Pro elimizde! Ne sunuyor? Lenovo Legion 2 Pro elimizde! Ne sunuyor?
  3. 3 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  4. 4 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  5. 5 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  6. 6 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  7. 7 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  8. 8 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  9. 9 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  10. 10 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit