Okunma

İnternet Erişiminde Kaçıncıyız?


02 Mayıs 2008 Cuma 21:00
İnternet Erişiminde Kaçıncıyız?
Amerikan ITIF (Bilgi Teknolojileri ve Yenileşim Vakfı) vakfı tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’nin, gelişmiş Avrupa ve dünya ülkelerine oranla geniş bant internetteki durumunun pek iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Tabii ki aşağıdaki tabloda kalkınmış ülkelerle kendimizi kıyasladığımızı belirtmemiz gerekir. Dolayısıyla çok da fazla Küçük Emrah mizanseni yaratmanın âlemi yok, diyoruz. Bu tabloyu, hedeflediğimiz yerlerden ne kadar uzakta olduğumuzu gösteren ve bizi kamçılayan bir tablo olarak düşünmenizi isteriz.

Bahsettiğimiz TabloBilgiler sırasıyla; sıralama, ülke, hane başına geniş bant aboneliği oranı, ortalama geniş bant erişim miktarı (indirme hızı) ve Megabit başına  USD cinsinden fiyat.

Durum Değerlendirmesi

Buradaki sıralamalar genel bir puan ortalamasına göre yapılmış durumda ve değerlendirmeye alınan şey fiyatlar, kişi başına düşen abonelik miktarları ve sunulan ortalama hız. Bu durumda, ülkemizdeki fiyatların kötü olmadığını bile düşünsek fiyat karşılığı alınan hizmet miktarının (bant genişliğinin) azlığı sebebiyle bu sıralamada uzun süre yukarılara çıkmamız mümkün görünmüyor.

Bilgi için: ITIF
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “İnternet Erişiminde Kaçıncıyız?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  japonyada bit torrentten;
  saniyede 7MB download yapmak normal bişey biliyor musunuz??…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  internette ozellestirme yeni basladi arkadaslar birkac sene icinde fena rekabet baslar gorursunuz! …

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aman tanrım artık sonuncu değiliz….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya ortlalamasından neredeyse 5 kat daha fazla para ödüyoruz. Zengin miyiz enayi mi? (Şahsen ben zengin değilim) BİR ENAYİ…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hımmm

  forumetki…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  sinir bozucu korede yaşamak varmiş …

 7. SDN Okuru dedi ki:

  pahalıyız kardeşim pahalı. Günahtır verilen paraya dünyada var ucuzu ama kullanamıyoruz. Ne acı değil mi?…

" İnternet Erişiminde Kaçıncıyız? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Erişiminde Kaçıncıyız? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Erişiminde Kaçıncıyız? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "