Okunma

Internet Explorer 8 mi Firefox 3.0.7 mi?


21 Mart 2009 Cumartesi 10:05
Internet Explorer 8 mi Firefox 3.0.7 mi?

Çok daha hızlı, çok daha güvenli ve kolay olarak adlandırılan yeni tarayıcı Internet Explorer 8‘in, Internet Explorer 7‘den çok daha iyi olduğuna şüphe yok. Microsoft‘un dün yaptığı açıklamada “Internet Explorer 7’den tam 10 kat daha güvenli” demesi bile bu güncellemeyi yapmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Firefox’tan İyi mi?

Yeni tarayıcıyı, eski sürümü ile kapıştırmaktan ziyade, ezeli rakibi Firefox‘un son sürümü ile kapıştırmakta fayda var. Bunun için Futuremark Peacekeeper adlı tarayıcı test yazılımını kullanarak siz de kendi bilgisayarınızda bu kıyaslamayı yapabilirsiniz.

İşte Sonuç

Her iki tarayıcıyı da aynı sistemde aynı test yazılımına tabi tuttuğumuzda aldığımız sonuç şöyle oldu;


Testin sonucunda, ezici bir farkla Firefox galip geliyor.

Internet Explorer 8, Firefox‘tan epey geride gibi görünüyor. Eklenti desteğinin Internet Explorer 8‘e göre çok daha bol olması da Microsoft‘un yeni ürününü gölgede bırakması için bir başka neden.

:: Internet Explorer 8’in çıkmasından sonra siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Internet Explorer 8 mi Firefox 3.0.7 mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yha bn ikisini de birden kullanıyorum xD

 2. SDN Okuru dedi ki:

  babylon programı firefoxta kelimeleri tam algılamıyor. diyelim ki mouse tekelerği ile bir kelime üzerine tıkladınız kelimenin bir harfini veya saçma bir yerini alı***** bu sebeple maalesef internet explorer kullanmak zorunda kalıyorum… Çözümü olan varmı????

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu islerden anlayan firefox ***** ie senelerdir
  siz farkinda olmadan adaware gibi sisteminize kuruldugu icin pazar payi cok gorunuyor, alakasi ***** yi savunanlarin bilgisayar ve internet bilgilerinin cok olmadigini burada ispatlayabilirim.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Futuremark Peacekeeper sadece javascript hızını ölçüyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  IE benim için “yedeklik” ifade ettiği için 8’ini indirip bıraktım.Sadece basit bir güncellemeden öte anlamı yok.
  Çünkü Firefox beni hiç başkasına muhtaç etmedi.5 yıldır
  kullanı***** tarayıcıların da çoğunu denedim ama
  hiçbirini bunun kadar ***** cevapveriyor.
  5.000 den fazla eklentisi olup herkesi memnun edebilecek
  başka bir tarayıcı düşü***** anlayan *****
  özellikleri yazmakla ***** hele bir indirin
  denemeye başlayın.Bakalım bırakabilecekmisiniz? Resmen
  tiryakisi olacaksınız,denemesi bedava!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  cacık olmaz bu yeni çıkan explrer 8 den firefox’a devam

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ben ikisinde kullanıyorum Internet Explorer 8,de 10 sekme açdım bidaha zor açıyorum ama Firefox tam seksen sekme açdım hala açıyor eklentileride cabası indirme eklentiside cabası

 8. SDN Okuru dedi ki:

  firefox savunucuların emsajlarını yayınlayın ie kullanıyorum memnunum diyenleri yayınlamayın adaletinize

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu test ne kadar geçerli olabilir ki? Tarayıcının sistem özellikleriyle alakası olmamalı. Bu test tarayıcıdan çok sistemi test ediyor…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Uzun zamandır internetle ve bilgisayarla meşgul biri olarak, Internet Explorer’i 1998 den beri kullanırım ve bütün versiyonlarını da kullandım. Şunu açıkça söyleyebilirim ki Internet Explorerun 4. versiyonundan sonra neredeyse doğru düzgün düzenlemeler yapılmadı. Microsoft IE7 de menü çubuğunda,sekmelerde radikal değişikliklere gitti fakat başarılı olamadı. Firefox’u yaklaşık 2 seneden beri kullanıyorum ve 2 senedir,bazı uyumsuz siteler haricinde ve proxy kullanmak dışında IE yi hiç kullanmıyorum. Sitelerde zaman zaman IE ve Firefox kullanım oranları çıkıyor ve IE hala üstün görünüyor fakat şu bir gerçekki,internetle çok fazla alakası olmayan kişiler entegre IE yi Firefox’a tercih ediyorlar. Yani bilmediklerinden dolayı IE kullanıyorlar. Firefox’un IE yi ileri ki dönemlerde geçeceğini düşünüyorum ve bilgisayar sektöründe bir dev nasıl pazardan silinir (en azından pazar payının çok fazla düşeceğini) göreceğimizi düşünüyorum.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox ile yola devam.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  tum tarayıcıların birbirinden alıcaı seyler var ama internet explorer dan kim ne alır bilmiorm=D

 13. SDN Okuru dedi ki:

  demek ki her test güvenmeyeceksin. ie ff den çok daha hızlı ff nin açılması bile dert ie tıkladığım gibi açılmıyor.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ie önce yeni web standartlarına uyumluluğunu halletsin. geri kafalılık ***** yada ne istiyorsa sonra onu geliştirebilir.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Chrome(***** Scored:
  905 Points 😀 bırakın ff ie 😀

" Internet Explorer 8 mi Firefox 3.0.7 mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Internet Explorer 8 mi Firefox 3.0.7 mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Internet Explorer 8 mi Firefox 3.0.7 mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "