Okunma

İnternet Explorer’ın İsmi Değişmeli mi?


18 Ağustos 2014 Pazartesi 09:00
İnternet Explorer’ın İsmi Değişmeli mi?

İlk stabil sürümü 16 Ağustos 1995 tarihinde sunulan Internet Explorer‘ın ismi aradan geçen 19 yıl sonunda tartışma konusu oldu. Internet Explorer ekibinin Reddit üzerinden gerçekleştirdiği soru – cevap kısmında, bir kullanıcının sorusuyla gündeme gelen konu teknoloji dünyasında geniş yer bulmuş durumda.

IE’nin zedelenen imajı

Internet Explorer‘ın aradan geçen 20 yıla yakın sürede yıprandığı ve olumsuz bir izlenimin üzerine yapıştığı bir gerçek. Bu düşünceden hareketle Microsoft ekibine sorusunu yönelten Reddit kullanıcısı, negatif çağrışımdan kaçmak için tarayıcının yeniden isimlendirimesi üzerine düşünülülüp düşünülmediğini hakkında bilgi istedi. Bu konudaki düşünceleri doğrulayan ekip, Internet Explorer‘ın marka bilinilirliğine dikkati çekti.

14-08/18/screen_shot_2014-06-10_at_42623_pm_story.jpg

Kullanıcılar isteksiz görünüyor

IE‘nin yeniden isimlendirmesi konusu Neowin sitesi tarafından da okuyucu anketine dönüştürülmüş durumda. Kullanıcılarına “Microsoft Internet Explorer’ı yeniden markalamalı mı?” şeklinde bir soru yönelten sitenin anketine şu ana kadar 1498 kullanıcı katıldı. Kullanıcıların 643‘ü “evet” yanıtı verirken 855‘i “hayır” yanıtı verdi. Bakalım önümüzdeki günlerde konu hakkındaki görüşler nasıl şekillenecek?

:: Sizce Internet Explorer yeniden isimlendirilmeli mi?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “İnternet Explorer’ın İsmi Değişmeli mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ie zaten isimden çok genel bir tanıma benziyor.
  “kahvaltılık tereyağı” gibi ;=)
  Tereyağı üretiyorsanız adam gibi bir isim verin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence değişmeli çünkü ie chrome yi ikiye katlasa bile “ie mi o donar kasar şimdi” gibi bir damgası var ama sadece isim değişikliği yetmez ciddi bir yeteneği olmalı orası ayrı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  köprüyü geçerken at değiş***** aynı kalmalı sonuna dek , ama çığır açmadıkça chrome a rakip olamaz ne explorer ne de bing ….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de degismeli hep bunu dile getirdim. Hatta bir isim de bulmustum “OneSurf” tabii isim degisikliginden daha fazlasina ihtiyaci var itibarini geri almasi için.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hayır tabii ki

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Explorer en iyisi isim olarak

 7. SDN Okuru dedi ki:

  IE Modern sürümü başarılı. Madem uygulamalar pencere içerisinde çalışabilecek o zaman internet explorer’ı bu yeni arayüz çatısı altında toplamaları, masaüstü kullanıcısının da ihtiyacını tam anlamıyla gerçekleştirebileceği kadar kaliteli bir sürüm çıkartmaları ve en önemlisi eklenti desteği vermeleri tarayıcının geleceğini oldukça olumlu hale getirebilir. Skydrive ismi Onedrive oldu. Beğenip kullanan gene kullanmaya devam etti. İsimden çok arkasındaki marka değeri önemli.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ismi uzun zaten explorer yeterli ama genede isim kurtarmaz chrome un tadı bi farklı 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  evet bence forever firefox olmalı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bence internet explorer kalkmalı…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ie 10 ve 11 den sonra çok şey değişti hem hızlı hem stabil, haberdede bahsedildiği gibi daha önceki 6-7-8 versiyonları yüzünden ismi çok zedelendi.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ***** kendi değişmeli

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ie9 bence çok kaliteli bi tarayıcı. Konuşup durmayın veresiye.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bence değişmeli. bir de güncelleme yaptık desinler ve hizlandırsınlar. hiç bir şey fark ettiği yok şu ana kadar. isteseler hızlandırırlar bence.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Azim Bey,
  Haberi iletirken bağlantı verseymişsiniz iyimiş. Zira burdan yorum belirtmek iyi, güzel de biz de değerlendirmeye doğrudan katılabilir, ankete oy verebilirdik.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  kendi değişmedikten sonra adı değişse kaç yazar

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de HAYIR, değiştirmenin hiç bir esprisi olamayacak.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  internet explorerin once cismi degismeli.

" İnternet Explorer’ın İsmi Değişmeli mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Explorer’ın İsmi Değişmeli mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Explorer’ın İsmi Değişmeli mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "