Okunma

İnternet gizliliği resmen sona eriyor!


29 Mart 2017 Çarşamba 10:00
İnternet gizliliği resmen sona eriyor!

Bazı haberler sizden binlerce kilometre uzakta yaşanmış olsa da canınızı sıkabiliyor. İşte bu da o haberlerden biri. ABD senatosu FCC yönetmeliğini tamamen değiştiriyor. Yeni yasa tasarısıyla beraber internet gizliliği ve mahremiyeti sona eriyor.

Amerika artık kişisel verilere ulaşabilecek

İnternet servis sağlayıcıları ve birçok kurumu direkt etkileyen yeni yönetmelik ile Amerikan Hükûmeti istediği veriye istediği zaman erişebilecek. Güvenlik gerekçe gösterilerek, web geçmişinizden tutun da tüm özel yazışmalarınıza kadar her şey ortaya dökülebilecek. 

17-03/29/internet-gizliligi-resmen-sona-eriyor-2.png

FFC yönetmeliği o kadar ucu açık ki kullanıcı bilgileri sadece hükûmete değil, internet servis sağlayıcılar ve diğer telekomünikasyon şirketlerinin elinde olacak. Yani o noktadan sonrası birazdan da bu şirketlerin insafına kalacak. Kullanıcıların gizlilik ve mahremiyet hakları ellerinden alındığı için, bu bilgilerle istedikleri her şeyi yapabilecekler.

Yeni yönetmelik şu an Beyaz Saray‘a ulaşmış durumda. Muhtemelen ABD Başkanı Donald Trump yeni tasarıyı onaylayacaktır. Peki, ondan sonrası? ABD yaşanan bu olaydan sonra dünyanın geri kalanı bakalım nasıl etkilenecek?

:: Yeni yönetmelik ve mahremiyet ihlali hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “İnternet gizliliği resmen sona eriyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Sızan sayfa sayfa kişisel belge, fotolar vs. vs. internette çok gizlilik olduğu için oldu. Amerika kimi kandırıyor acaba?! Kişisel envanterleri yıllardır yaptıklarını cümle alem biliyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam da zaten son cikan Wikileaks belgelerine karsin CIA in verdigi yanit, ABD nin sinirsiz bir sekilde istedigi bilgiye ulasabildigini gostermiyor mu? Bahsi gecen durum ancak islerin daha aleni yapilacagini gosterir, o kadar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sanki çok birşey değişti zaten öyle değilmiydi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Zahmet etmeyin adı Ashlynn Brooke

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Mutlak özgürlüğü hiç bir yerde bulamazsınız. Bu uygulama yıllardır var zaten sadece kelimelere dökülmüş hali.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes kıçını çekip koyarsa olacağı ***** bir şey en azından kimin kıçı belli *****

 7. SDN Okuru dedi ki:

  emin boyle haberlerı paylasıyor neden acaba D:D:D

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yasa Türkiyede uygulanıyor zaten.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yabancı sermaye sömürmesinde, yerli sermaye sömürsün… Sömürü her zaman sömürüdür. Yerli işletim sistemimiymiş, web siteymiş hikaye. Artık önemli olan tek şey kendini güvenliği sürekli test eden özel otomasyonlar sistemleri yazmak ve kullanmak. Eskiden herkes çiftçiydi, modern hayatla artık çiftçi değiliz. Herkes yazılım öğrenerek kendi sistemini oluşturmalı. Hazır sistem kullandığımız sürece güvende değiliz.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim ki yapsa isyan edilir baya. Trump yapınca "babamız nasılsa abd" diyip susuyoruz. İki yüzlüyüz biraz. Nebiliyim,sevgilinle mesajına bile bakacak adamlar keyfe keder.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Gizlim saklım yok porno site isimlerinin kaydını tutsunlar çok işlerine yarar : )

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli tarayıcı, yerli işletim sistemi, yerli cihazımızı üretmediğimiz sürece onlar istediğini alacak, biz ise bakacağız.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sevdigim bir dizinin ana konusu işte,,you are being watched. the government has a secret system: a machine that spies on you every hour of every day. i know because i built it. i designed the machine to detect acts of terror, but it sees ***** diziydi beeePerson of interest

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Rascoln bunu düşünecek

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Resmiyete döküldü. Yavaş yavaş şeffaflığa dönüyoruz sanırım.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Özgürlükler ülkesinden sevgilerle. İmza: Özgürlük Heykeli

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Amariga eyiye gidi eyiye!

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Fcc tüm monitörlerde (bildiğim kadarı ile) kullanılan bir standart ,o nedenle monitör kullanan herkesi ***** ekranların da kullanılıyor mu emin değilim.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi cia sen anca bunu yaparsın kopeg

 20. SDN Okuru dedi ki:

  bir iki site engellendi diye Türkiyede özgürlük yok, batı özgürlük medeniyet diyen vandallar. alın size özgürlük. amerikan hükümeti bilgi alma özgürlüğünü kullanıyor hahahah 🙂

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten birçok site bilgileri elinde tutuyor sadece resmiyete dökülmüş hali ne diyelim kötü bir haber..

" İnternet gizliliği resmen sona eriyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet gizliliği resmen sona eriyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet gizliliği resmen sona eriyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "