İnternet Hızımızın 5 Yıllık Geçmişi


17 Nisan 2011 Pazar 10:15
İnternet Hızımızın 5 Yıllık Geçmişi

Son 5 yıl içinde maksimum bağlantı hızında 50 kat artış sağlayan Türk Telekom‘un 2011 yılında ulaştığı 100 Mbps bağlantı hızı, 2005 yılında maksimum ADSL bağlantı sadece 2 Mbps idi. ADSL’de 16 Mbps’ye kadar hızları sağlayan Türk Telekom, VDSL2 teknolojisiyle 50 Mbps ve 100 Mbps’ye kadar hız paketleri sunuyor.

2005 yılında 2 Mbps ile bir şarkı 18 saniyede, bir film ise 53 dakika 40 saniyede indirilebilirken bugün 100 Mbps ile bu süreler şarkı için 0,4 saniye ve film için ise 1 dakika 4 saniyeye düşmüş durumda.

Data Kullanımı Son İki Yılda Yüzde 139 Arttı

İnternette yüksek hız ve kapasite ile geniş bant hizmetleri doğrultusunda kişi başına data kullanımı da Ocak 2009 – 2011 dönemleri arasında yüzde 139 oranında artarak 15,41 Gb’yi ulaşmış bulunuyor. Bu rakamlar artan hızlar ile kullanıcıların interneti daha fazla kullandığını gösteriyor.

Yurtdışı Çıkış Hızı 20 Katına Çıktı

Son 5 yılda gerçekleştirilen yatırımlarla yurtdışı çıkış hızı 20 kat artırılarak 30 Gbps’ten 590 Gbps’e çıkarıldı ve kırsal alandaki 10.270 santral dijitale dönüştürüldü. Türk Telekom, sahip olduğu fiber optik kablo ağını büyüterek 133 bin km’ye ulaştı.

Bu altyapı ile yüksek hızlı internet, IPTV, Web TV ve video gibi geniş bant hizmetlerini sunmak mümkün hale geldi.

İlk internet hızınızı hatırlıyor musunuz?
Anılarınızı forumda paylaşmak için tıklayın.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

60 yorum - “İnternet Hızımızın 5 Yıllık Geçmişi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  türkiye fiyat olarak ileride net olarak geride… sayısal paralel. 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  yurt dışında internet daha ucuz ve hızlı bence türkiye geride

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  ben izmirin şirinyer semtinde oturuyorum yani merkezi biyer yan sokağımızdada türk telekom merkezi var ama halen daha 3mbit geçmiyor bide sözüm ona 8lik kullanıyoz önce bu ülkedeki alt yapıyı düzeltsinler sonra sonra reklam yapsınlar 8lik 10luk diye anca milleti kandırıyorlar bizim millet kuzu hemen kanıyor verdiğimiz paraları hiçmi hiç hakketmiyorlar zaten ttnet tav olduğum için koçnete geçtim herkezi ona öneriyorum.
  bide finlandıyada 1mbitlik bedava bizde…!!

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Reklam kokan hareketler… 5 yıl önce de 1 mbit kullanıyordum. Sadece 5 lira ucuzladı, o da vergiden. 65 lira (45 lira net 20 kullanmadığım mecburi telefon için) bayılıyorum başka seçenek olmadığından

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Telekom reklamı mı bu? Hız sözde arttı ama 4mbit üstünü görebilen pek yok. Ayrıca ücretler hala çok fahiş.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu TTnet hala daha altyapı yatırımı yapacağına internet üzerindeki teknoloji basınına para aktararak kendi reklamını yaptırıp abone sayısını arttırma çabasında.
  shiftdelete, donanımhaber, pclabs, techno-labs, Toms hardware Türkiye gibi sitelere tavsiyem 3 kuruş için halkın kinini üzerinize toplamayın. Bu Araplar Türkiye nin telekomundan bir gün defolup gider. Ama halkın size tepkisi devam eder.
  Tabii ki ayakta kalabilmek için gelire ihtiyacın var ancak. Sonuçları göz ardı etmeyin.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  İnce bir anlatımda ben yapayım. İlk bağlantım 56 k bildiğimiz 56k o zamanlar öyle idi ama şu anda diğer ülkeler baz alınarak bakarsak biz epey geride kalmış gibi görünüyoruz. 100 Mbps hızı büyük şehirler (o da merkezlerinde) bazı küçük illerde tabi basit kullanıcılara sunulan bir hizmet değil almaya kalktınmı alamazsın bizim gibi standart kullanıcılar 8 olduğu zaman iyi diyorlar bundan üç yıl önce uydunet ile iş yerinde 40 mbps bağlanıyordum şimdi evime çektirebildiğim en fazla 8 çünkü hat taşımıyor tabi bulunduğum yerde uydunet bile yok ttnet yine de şükrediyoruz. Bu büyük yazıyı okuduktan sonra birde diğer ülkelerin internet hız gelişimlerine bakın bakalım nasıl olmuş fiberoptik kablo üzerinden yeni yeni veri aktarıyoruz. çok hızlıyız çooook (tabi kopya çekmekte)

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  56k modem ile başladım internet hayatıma o zamanlar ixir ve superonline e-pack vardı

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  56 kbpps idi. kampamyadan denemek için 1 aylık e-kolay almıştım. o zamanlar telefona ayrı internete ayrı para ödeniyordu. fatura yüksek gelince bıraktım. sonra da 1 mbps adsl kullandım ilk olarak. şimdi 8 mbps.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahu ben çok mu küçüğüm, ben hiç bağlanmadım 56k ile

  4 5 senedir ttnet var işte

" İnternet Hızımızın 5 Yıllık Geçmişi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Hızımızın 5 Yıllık Geçmişi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Hızımızın 5 Yıllık Geçmişi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!