Okunma

İnternet İsyana mı Teşvik Ediyor?


19 Şubat 2011 Cumartesi 17:20
İnternet İsyana mı Teşvik Ediyor?

Son yıllarda internet günlük hayatın o kadar büyük bir parçası oldu ki insanlar bu sanal dünyayı en önemli haber ve iletişim kaynağı haline getirdi.

İnternet üzerinden arkadaşlık kurmak ya da para kazanmak mümkün. Peki ama içinde bulunduğumuz yüzyılın değişim ruhu bu sanal dünyada mı gizli?

Geçtiğimiz yıl içerisinde Çin‘in interneti kısıtlama çalışmaları dünyada büyük yankı bulmuştu. Ancak son aylarda Orta Doğu‘nun şeklini değiştiren halk hareketlerinin arkasında internetin olduğu iddiası akılları karıştırmayı başladı.

Önce Mısır’ın başlattığı internet yasağı daha sonra Tunus‘a da sıçramıştı. Şimdi ise, Libya halkına bu konuda kısıtlamalar getiriyor.

İnternet İsyanların Gerçek Sebebi mi?

Ülkenin diktatör lideri Muammer Kaddafi, Facebook‘un vatandaşlar arasında huzursuzluk çıkardığını iddia ederek ünlü sosyal ağın erişimini dün yasakladı.

Kadaffi birçok konuşmasında halkına bu siteyi kullanmamaları gerektiğini öğütlemişti. Peki, diktatörler niye sosyal ağları bu kadar çok sevmiyor?

Halk içinde iletişim kesilse bile insanlar bu tarz siteler üzerinden gruplar oluşturup organize olabiliyor. Ufak bir grubun çıkarttığı öfke kıvılcımı ise bir süre sonra tüm ülkeyi saran isyan alevine dönüşüyor.

Libya’da birçok haber sitesi ve sosyal ağ sayfasının da erişimine sınırlama getirildiği duyruldu. Öte yandan bu iddialar ve olaylar diğer devletlerin de internet özgürlükleri prensiplerini tekrar gözden geçirmelerini sağlayacak.

Kitapların ve gazetelerin bir dönem sahip olduğu kamuoyunu yönlendirme gücünün artık internetin elinde olduğu ise son olaylarla birlikte kanıtlandı.

:: Sizce internet bu isyanların başlamasını sağlayan en büyük platformlardan biri mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnternet İsyana mı Teşvik Ediyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet İsyana mı Teşvik Ediyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet İsyana mı Teşvik Ediyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "