Okunma

İnternet Reklamcılığı


05 Ağustos 2013 Pazartesi 12:00
İnternet Reklamcılığı

İnternet reklamları da diğer tüm ortamlardaki reklamlar gibi satıcı ve aracı arasındaki işlemleri etkilemek için ve bilgilerin yayılması için çalışır. Tüketiciler internet ortamındaki reklama tıklayarak, daha fazla bilgiye ulaşabilir, bir sonraki basamağa geçip online ortamda satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

Bu özelliğiyle internet reklamları, belirli bir hedef kitleye ulaşabilmeyi hatta kitle içinde bir kişiye özel ulaşabilme fırsatı verirken, reklamın hedeflenen bir kullanıcının ilgi ve beklentilerine uygun olarak tasarlanmasına da imkan verir.

Şirketler farklı şekilde İnternet Reklamı yapabilirler bunlar; Banner Reklamları, Arama Motoru Pazarlama, Akıllı Linkler, Sosyal Medya Pazarlama, E-Posta ile Pazarlama, Satış Ortaklıkları ve bunun gibi farklı şekillerde reklam türleri kullanarak internete bilinirlik sağlayabilirler.

Banner Reklam; Görsel olarak dikkat çeken reklam türüyle büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Çok ziyaretçisi olan bir web sitesinde bannerınız yer aldığında çok fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Arama Motoru Pazarlama; Anahtar kelime reklamları yada meta reklamlar olarak adlandırılır. Bu tarz reklamalar arama motorunda yer alır. Kullanıcıların arama yaptıkları konuyla ilgili arama sonuçlarını gösteren ekranın genellikle üst, sağ ve alt kısmında gözüken reklamlardır. ‘Google Adwords’ bunun en bilinir örneğidir.

Akıllı Linkler; Web sayfalarında bulunan metinlerinde bazı kelimeleri farklı şekilde ve boyutta yazarak dikkat çekmesini sağladıktan sonra, kullanıcı yazının üstüne fare ile geldiğinde karşısına çıkan banner uygulamasını anımsatan animasyon video ve ses şeklinde sunulan reklam biçimidir.

Sosyal Medya Pazarlama; İnternetteki sosyal mecralar kullanılarak yapılan reklam faaliyetlerine verilen genel bir isimdir.

E-Posta ile Pazarlama; Diğer adıyla Mailing olan reklam türünde ise kullanıcılara topluluğuna e-posta yoluyla pazarlama mesajının verilmesidir.

Satış Ortaklıkları; Affiliate marketing adıyla yaygın olan reklam türü ise kullanıcıların kendi alanlarında 3.kişiler için yaptıkları reklam faaliyetleridir.

:: İnternet reklamcılığı hakkında ne düşünüyorsunuz?   

 Sempeak Google Reklam Ajansı

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İnternet Reklamcılığı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    şuan bu yazıyı okuyan sdn editörü yorumlarımı nie yayınlamıosun ?

  2. marancı dedi ki:

    Artık büyük paralar internette. Pastanın büyük payı da değil direk kendisi

  3. SDN Okuru dedi ki:

    BEYLER ERGENEKON DAVASI SONUÇLANDI KARARLARA BAKTINIZ MI?

" İnternet Reklamcılığı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Reklamcılığı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Reklamcılığı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "